dojrzała kobieta

Zdrowie kobiet: Menopauza

Zdrowie

Menopauza to naturalny etap życia kobiety. Wiąże się z zatrzymaniem cyklu miesiączkowego. Przekwitanie wieńczy okres reprodukcyjny u płci pięknej.

Co to jest menopauza?

Menopauza jest określana również mianem klimakterium lub przekwitania. Wszystkie te wyrażenia odnoszą się do etapu życia kobiet występującego pomiędzy okresem prokreacyjnym a rozpoczęciem czasu starzenia się. W większości przypadków jest to naturalny proces, niekiedy jednak może nastąpić na skutek wykonanych operacji ginekologicznych. O wystąpieniu menopauzy można mówić, gdy przez dwanaście kolejnych miesięcy u kobiety nie pojawi się krwawienie miesiączkowe. Końcowym efektem procesu przekwitania jest ostateczne ustanie płodności.

Kiedy zaczyna się menopauza?

Moment wystąpienia ostatniej miesiączki uzależniony jest od uwarunkowań typowych dla organizmu każdej kobiety. Najczęściej menopauza pojawia pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Mimo, że klimakterium dotyczy zwykle pięćdziesięcioletnich pań, objawy związane z tym stanem można zauważyć już na kilka lat wcześniej. Wszystko przez to, że przekwitanie jest złożonym procesem, a kobiecy organizm stopniowo przygotowuje się do nadchodzących zmian.

Istnieje cały szereg okoliczności wpływających na przyspieszenie menopauzy. Do fundamentalnych kwestii należą na przykład: uwarunkowania genetyczne, nałogowe sięganie po używki, prowadzenie niezdrowego trybu życia, stres, a także zażywanie pewnych leków. 

Menopauza – symptomy

W związku z przekwitaniem w kobiecym organizmie dochodzi do wielu zmian. Jednym z pierwszych objawów poprzedzających menopauzę są nieregularne miesiączki. Do zatrzymania cyklu miesiączkowego nie dochodzi jednak z dnia na dzień.

Nieco wcześniej pojawiają się także inne symptomy. Są to na przykład:

 • uderzenia gorąca
 • wzmożona potliwość
 • przyśpieszone bicie serca
 • bóle oraz zawroty głowy
 • nagłe zmiany nastroju
 • nieustanne odczucie niepokoju
 • kłopoty z pamięcią i zapamiętywaniem
 • ciągłe uczucie zmęczenia oraz osłabienia
 • bolesność i obrzęki piersi
 • spadek elastyczności skóry
 • problemy z zasypianiem i bezsenność
 • zmniejszenie nawilżenia pochwy
 • obniżenie komfortu zbliżeń intymnych
 • trudności z trzymaniem moczu
 • bóle kości oraz osteoporoza

Jak łagodzić objawy menopauzy?

Warto jednak pamiętać, że menopauza nie jest chorobą. To naturalny stan biologiczny przypisany do konkretnego wieku wszystkich kobiet. Nie istnieje sposób, którego zastosowanie mogłoby zapobiec przekwitaniu. Gdy menopauza już się pojawi, w niektórych przypadkach możliwe jest stosowanie hormonalnej terapii zastępczej oraz przyjmowanie leków.

Przede wszystkim zalecane jest podejmowanie pewnych poza farmakologicznych kroków mających na celu minimalizowanie nieprzyjemnych objawów. Największe znaczenie ma tutaj styl życia. Kobieta powinna wtedy skupić się na sobie – zrezygnować z nałogów, ograniczyć stres poprzez stosowanie technik relaksacyjnych, zdrowo się odżywiać, często przebywać na świeżym powietrzu oraz dbać o regularną aktywność fizyczną. Ważna jest także pamięć o systematycznych wizytach u ginekologa i wykonywaniu badań okresowych.

Menopauza – cienie i blaski

Trzeba jednak wskazać, że kobiece doświadczenia w związku z klimakterium mogą mieć różnorakie nasilenie – jest to kwestia indywidualna. Niektóre panie intensywnie odczuwają wszelakie objawy menopauzy, a część z nich przechodzi łagodnie przez ten okres. Są też takie kobiety, które nie zauważą żadnych przykrych symptomów z tym związanych.

Warto jednocześnie zwracać uwagę na pozytywy związane z przekwitaniem. Ten fakt docenią przede wszystkim panie, które borykały się z bolesnymi miesiączkami utrudniającymi normalne funkcjonowanie. Wraz z menopauzą znika także możliwość zajścia w ciąże, przez co można zapomnieć o stosowaniu środków antykoncepcyjnych. Dobrze jest więc pamiętać, że każdy stan w jakim znajduje się człowiek ma swoje słabe, ale także mocne strony. 

Polecamy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *