brzuch, kobieta, ból

Zdrowie kobiet: Endometrioza

Zdrowie

Endometrioza to jedna z najbardziej uciążliwych chorób kobiecych. Szacuje się, że może na nią cierpieć nawet 2 miliony Polek.

Endometrioza polega na tym, że błona śluzowa macicy rozrasta się poza jej jamę. Umiejscawia się na jajnikach, na narządach jamy brzusznej, w pęcherzu moczowym, a nawet w innych częściach ciała – płucach, wątrobie, mózgu.

Podczas każdego cyklu miesięcznego kobiety śluzówka reaguje na zmiany stężenia hormonów płciowych, podobnie jak błona śluzowa macicy. Złuszczająca się błona uwalnia się z organizmu podczas miesiączki w postaci krwawienia z pochwy. W przypadku endometriozy krwawienia występują także ze śluzówki znajdującej się w innych miejscach, poza macicą.

Towarzyszą temu bóle. Krew ze złuszczającej się śluzówki poza narządem rodnym nie ma ujścia i wywołuje to miejscowy stan zapalny. Organizm próbuje sobie poradzić i zaleczyć miejsce krwawienia tworząc zrosty. Te zaś wywołują ból – niekiedy trudny do zniesienia.

Endometrioza jest poważnym problemem zdrowotnym. Niektóre kobiety cierpią tak bardzo, że nie są  w stanie prowadzić normalnego życia. Problemem jest diagnozowanie tej choroby, ponieważ ma ona wiele objawów, które nie są jednoznaczne. W Polsce czas postawienia prawidłowej diagnozy trwa średnio 8-10 lat.

Późna diagnoza endometriozy to choroba w zaawansowanym stadium i niemożność zminimalizowania jej niektórych objawów. Wczesne wykrycie choroby daje natomiast szansę na posiadanie dzieci. Około 30-40 proc. kobiet z endometriozą ma problemy z płodnością. Ale pozostała część zachodzi w ciążę naturalnie.

Endometrioza – objawy

Nie wszystkie kobiety mają te same dolegliwości. Choroba może też przebiegać bez objawów. Do najczęstszych dolegliwości należą:

  • bardzo bolesne, obfite miesiączki, którym mogą towarzyszyć mdłości, osłabienie, omdlenia
  • krwawienia w innych dniach cyklu
  • ból podczas stosunku i wypróżniania
  • bolesne owulacje
  • dolegliwości z układu pokarmowego: wzdęcia, biegunki, zatwardzenia
  • bóle miednicy i kręgosłupa
  • chroniczne zmęczenie
  • torbiele endometrialne (do wykrycia podczas USG transwaginalnego)
  • objawy z miejsca poza macicą, w którym jest umiejscowiona śluzówka endometrialna

Z problemem należy zgłosić się do lekarza ginekologa.

Zobacz też:

Kobieta

Cytologia jest badaniem, które pozwala wykryć raka szyjki macicy w bardzo wczesnym stadium. Dzięki temu choroba ta jest całkowicie wyleczalna. Dowiedz się więcej na ten temat: Zdrowie kobiet: Cytologia

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *