Endometrioza to jedna z najbardziej uciążliwych chorób kobiecych. Szacuje się, że może na nią cierpieć nawet 2 miliony Polek.
Endometrioza polega na tym, że błona śluzowa macicy rozrasta się poza jej jamę. Umiejscawia się na jajnikach, na narządach jamy brzusznej, w pęcherzu moczowym, a nawet w innych częściach ciała – płucach, wątrobie, mózgu.
Podczas każdego cyklu miesięcznego kobiety śluzówka reaguje na zmiany stężenia hormonów płciowych, podobnie jak błona śluzowa macicy. Złuszczająca się błona uwalnia się z organizmu podczas miesiączki w postaci krwawienia z pochwy. W przypadku endometriozy krwawienia występują także ze śluzówki znajdującej się w innych miejscach, poza macicą.
Towarzyszą temu bóle. Krew ze złuszczającej się śluzówki poza narządem rodnym nie ma ujścia i wywołuje to miejscowy stan zapalny. Organizm próbuje sobie poradzić i zaleczyć miejsce krwawienia tworząc zrosty. Te zaś wywołują ból – niekiedy trudny do zniesienia.
Endometrioza jest poważnym problemem zdrowotnym. Niektóre kobiety cierpią tak bardzo, że nie są w stanie prowadzić normalnego życia. Problemem jest diagnozowanie tej choroby, ponieważ ma ona wiele objawów, które nie są jednoznaczne. W Polsce czas postawienia prawidłowej diagnozy trwa średnio 8-10 lat.
Późna diagnoza endometriozy to choroba w zaawansowanym stadium i niemożność zminimalizowania jej niektórych objawów. Wczesne wykrycie choroby daje natomiast szansę na posiadanie dzieci. Około 30-40 proc. kobiet z endometriozą ma problemy z płodnością. Ale pozostała część zachodzi w ciążę naturalnie.
Endometrioza – objawy
Nie wszystkie kobiety mają te same dolegliwości. Choroba może też przebiegać bez objawów. Do najczęstszych dolegliwości należą:
- bardzo bolesne, obfite miesiączki, którym mogą towarzyszyć mdłości, osłabienie, omdlenia
- krwawienia w innych dniach cyklu
- ból podczas stosunku i wypróżniania
- bolesne owulacje
- dolegliwości z układu pokarmowego: wzdęcia, biegunki, zatwardzenia
- bóle miednicy i kręgosłupa
- chroniczne zmęczenie
- torbiele endometrialne (do wykrycia podczas USG transwaginalnego)
- objawy z miejsca poza macicą, w którym jest umiejscowiona śluzówka endometrialna
Z problemem należy zgłosić się do lekarza ginekologa.
Zobacz też:

Cytologia jest badaniem, które pozwala wykryć raka szyjki macicy w bardzo wczesnym stadium. Dzięki temu choroba ta jest całkowicie wyleczalna. Dowiedz się więcej na ten temat: Zdrowie kobiet: Cytologia