dziecko badane przez lekarza

Zapalenie płuc – wirusowe czy bakteryjne?

Zdrowie

Diagnoza, czy zapalenie płuc ma charakter wirusowy czy bakteryjny, ma znaczenie, ponieważ zakażenia wirusowego nie leczy się antybiotykami.

Zapalenie płuc jest ostrym stanem zapalnym pęcherzyków płucnych i końcowych odcinków dróg oddechowych, które pojawiaja się wskutek zakażenia miąższu płuc. Płuca mogą zaatakować bakterie i wirusy. Objawy są podobne. Wirusowe zapalenie płuc daje jednak łagodniejsze objawy. Należą do nich: kaszel, gorączka, duszności, czasami ból w klatce piersiowej, ból brzucha i apatia.

W przypadku wirusowego zapalenia płuc lekarz przyjmuje wtedy tzw. postawę wyczekującą, zlecając leczenie objawowe, łagodzące kaszel i gorączkę. Jeśli lekarz ma wątpliwości lub jeśli objawy będą się nasilać, wówczas należy rozszerzyć diagnostykę o badania laboratoryjne. Jeśli objawy są cięższe, wówczas lekarz może od razu zalecić antybiotyk.

Zapalenie płuc rozprzestrzenia się głównie przez drogi oddechowe. Najczęściej chorują na nie dzieci (do piątego roku życia ) i seniorzy (osoby po 60. roku życia). Układ odpornościowy dziecka nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Z kolei u seniorów nie jest już tak sprawny, szczególnie wtedy, gdy pacjent choruje na inne schorzenia.

Pneumokoki

W przypadku bakteryjnego zapalenia płuc najczęstszym i najgroźniejszym patogenem (czynnikiem wywołującym chorobę) są pneumokoki. Są one odpowiedzialne za ponad 40 proc. tych zakażeń. Na drugim miejscu są pałeczki hemofilne Haemophilus influenzae, choć głównie powodują one zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Okresowo prawie połowa dzieci do lat dwóch i około jedna dzieci w wieku przedszkolnym może być nosicielami różnych serotypów pneumokoków. U dorosłych natomiast może być ok. 15 proc. nosicieli. Jeśli układ immunologiczny zostanie osłabiony, a to bardzo często ma miejsce po niewyleczonej infekcji wirusowej, np. po grypie, pneumokoki zaczynają atakować. Dowiedz się więcej:Grypa – objawy i leczenie

Nie zawsze skutkiem jest od razu zapalenie płuc, gdyż bakterie te mogą wywołać najpierw zapalenie ucha środkowego lub zapalenie zatok. Dopiero gdy przedostaną się z górnych dróg oddechowych do dolnych, mamy pneumokokowe zapalenie płuc. Najgorsze, co może się zdarzyć, to inwazyjna choroba pneumokokowa, do której dochodzi, gdy pneumokoki dostają się do krwi, a wraz z nią do innych narządów. Wówczas jest to już choroba ogólnoustrojowa, może zakończyć się sepsą i zgonem.

Przed zakażeniem pneumokokami chronią szczepionki – w przypadku małych dzieci są one obowiązkowe i refundowane. Szczepionki są podawane od szóstego tygodnia życia. Są to dwa szczepienia do szóstego miesiąca i jedno przypominające w dwunastym miesiącu życia. U seniorów wystarczy szczepienie jednokrotne. Szczepienia te są refundowane.

Dowiedz się, jak leczyć przeziębienie domowymi sposobami.

na podst. PAP
BG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *