Zamek Rajsko

Zamek Rajsko na Dolnym Śląsku

Turystyka

Zamek Rajsko to średniowieczna warownia zamieniona w hotel. Przez kilkadziesiąt lat była malowniczą ruiną, dziś – odbudowana – jest atrakcją turystyczną. Swój urlop spędził tu światowej sławy piosenkarz Ed Sheeran.

Zamek jest położony na Pogórzu Izerskim, we wsi Zapusta, przy drodze prowadzącej z Leśnej do Biedrzychowic, zaledwie 1 km od słynnego zamku Czocha. Wybudowano go w środku lasu, na skale stromo schodzącej do rzeki Kwisy, wijącej się pomiędzy dwoma jeziorami  – Złotnickim i Leśniańskim.

Historia zamku

Jego historia sięga drugiej połowy XIII wieku i związana jest pierwotnie z osobą księcia świdnickiego Bolka I. Zamek wybudowano prawdopodobnie do obrony zachodniej granicy księstwa i wraz z zamkami Czocha, Świecie oraz Gryf wchodził w skład historycznego Okręgu Kwisy.

Prawdopodobnie w XV wieku zamek popadł w ruinę. W drugiej połowie XIX wieku kupił go włoski hrabia i kolekcjoner Aleksander von Minutola i odrestaurował w stylu neogotyckim. W odnowionych wnętrzach hrabia zgromadził bogatą kolekcję sztuki. Była to ceramika wenecka, antyczne puchary i dzbany, afrykańskie maski, militaria, meble. Wśród obrazy były dzieła takich artystów jak Albrecht Durer, Paolo Veronese czy Rembrandt. Po pierwszej wojnie światowej część kolekcji zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach.

Po śmierci hrabiego zamek Rajsko stał się własnością jego córki, Anny von Pfeil. Ta z kolei wydzierżawiła go Lubańskiemu Towarzystwu Schronisk Młodzieżowych. W tym czasie zamek kolejny raz przebudowano i otwarto w nim schronisko. Po 1945 roku zamek został rozgrabiony. Po roku 1989 ruiny zamku Rajsko przejął prywatny właściciel. Od 2014 roku zamek funkcjonuje jako hotel.

Hotel w zamku

Obiekt jest nieduży. Można wynająć jeden z kilku apartamentów lub cały na wyłączność (według Airbnb za 3 750 zł za dobę).

Zamek może być bazą wypadową na narty – po stronie polskiej (Świeradów Zdrój, Szklarska Poręba, Karpacz), jak i po czeskiej (Liberec, Harrachov, Rokytnice, Szpindlerowy Młyn).

Okolice zamku to Góry Izerskie – jeden z najbardziej atrakcyjnych terenów do uprawiania narciarstwa biegowego. Trasy biegowe oferuje też ośrodek narciarski Ski&Sun Świerardów.

Miłośnicy historii, kultury i sztuki odnajdą w okolicy wiele ciekawych miejsc w Dolinie Pałaców i Ogrodów koło Jeleniej Góry oraz w otaczających zamkach i pałacach (Zamek Czocha, Hrad Frydlant, Hrad Grabstejn, Zittau, Zamek Gryf, Zamek Świecie).

Jedna z opinii o zamku Rajsko zamieszczona w sieci: „Zameczek ukryty w lesie, przy niebieskim szlaku pieszym. Jako, iż jest mikro hotelem, to nie zawsze można go zwiedzać, jednak gdy jest taka możliwość, to warto. Jedna z najlepszych konserwacji, jakie dawno widziałam. Cudowna dbałość o szczegóły i poszanowanie dla substancji zabytkowej, jednak w ciekawy sposób połączone z nowoczesnymi rozwiązaniami. O historii miejsca ciekawe opowiada pan przewodnik. Widok na jezioro i zamek Czocha są niesamowite.”

Ed Sheeran w Polsce

Kameralny charakter hotelu w zamku Rajsko docenił brytyjski piosenkarz Ed Sheeran, który w 2018 r. spędził tu kilkudniowy urlop. Jego pobyt utrzymano w tajemnicy. Muzyk przyjechał na zamek z przyjaciółmi, zwiedzał okolicę, spacerował po lesie, grał w gry planszowe. Atrakcjami, jakimi mógł się cieszyć podczas pobytu w zamku Rajsko, była degustacja polskich win, pokazy rycerskie, średniowieczna uczta z pieczonym dzikiem, lokalnymi serami, chlebem i miodami pitnymi, które można znaleźć w ofercie zamku. Specjalnie dla niego zorganizowano koncert muzyki dawnej, w który Ed się włączył.

Ed Sheeran na zamku Rajsko.
Ed Sheeran podczas biesiady na zamku Rajsko.

 

 

 

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *