Panorama Warszawy

Warszawa. Pierwszy raz w stolicy? To musisz zobaczyć

Turystyka

Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie to piękny park w centrum Warszawy. Powstał w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zajmuje powierzchnię 76 hektarów, z czego 5 ha to zbiorniki wodne – latem można po nich pływać gondolą jak w Wenecji. W parku znajdują się historyczne budynki – oto najważniejsze z nich.

Pałac na Wodzie

Pałac na Wyspie jest położony na sztucznej wyspie otoczonej przez staw. Jest połączony z lądem dwoma mostami zwieńczonymi kolumnami. Przy jeziorze znajduje się Amfiteatr, a w środku – Królewska Galeria Obrazów.

Stara Pomarańczarnia, nazywana też Starą Oranżerią – kiedyś był to zimowy magazyn dla drzew pomarańczowych, które latem zdobiły parkowe alejki. Obecnie w oranżerii znajduje się Królewska Galeria Rzeźby. We wschodniej części budynku mieści się Teatr Stanisławowski (Teatr Królewski).

Nowa Pomarańczarnia – oranżeria, w części znajduje się prestiżowa i stylowa restauracja „Belvedere”. Pałac Myślewicki – przetrwał II wojnę światową i przez wiele lat po wojnie był budynkiem rządowym, gościł zagranicznych oficjalnych gości.

Biały Domek – budynek przetrwał II wojnę światową. Był pierwszym budynkiem zbudowanym w Łazienkach przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Amfiteatr – teatr wpobliżu pałacu Na Wyspie. Latem odbywają się tu koncerty i przedstawieniateatralne.

Stara Kordegarda – dawniej mieszkali tu wartownicy strzegący drogi do pałacu Na Wyspie. Nowa Kordegarda – pierwotnie pawilon służył do gry w popularną w XVIII wieku francuską grę Trou-Madame, która polegała na wrzucaniu kulek z kości słoniowej do numerowanych bramek.Świątynia Sybilii to niewielki, drewniany pawilon zaprojektowany według schematu świątyni antycznej, czyli na planie prostokąta, z rzędem kolumn i portykiem. Odbywają się tu okolicznościowe wystawy.

Pomnik Chopina

Pomnik Fryderyka Chopina w Warszawie

Jednym z najbardziejcharakterystycznych elementów parku łazienkowskiego jest pomnik Fryderyka Chopina – secesyjny pomnik przedstawiający kompozytora siedzącego pod wierzbą. Latem przy pomniku odbywają się koncerty chopinowskie na świeżym powietrzu.

Do Łazienek można wejść z dwóch stron – od Alej Ujazdowskich – przy Belwederze i pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz od strony ulicy Szwoleżerów. Wstęp do parku jest bezpłatny, natomiast zwiedzanie budynków wymaga kupienia biletu. Czwartki to dzień bezpłatnego wstępu. W pozostałe dni normalny bilet kosztuje maksymalnie25 zł, dzieci i studenci do 26 lat płacą tylko 1 zł. Można kupić karnet całodniowy – normalny 40 zł, ulgowy 25 zł, uczniowie i studenci do 26 lat – 3 zł. Karnet rodzinny (2 dorosłych + 3 dzieci) – 75 zł. Więcej informacji: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *