Panorama Warszawy

Warszawa. Pierwszy raz w stolicy? To musisz zobaczyć

Turystyka

Warszawa – stolica, największe miasto w Polsce. Jeśli jesteś tu po raz pierwszy, te miejsca musisz koniecznie zobaczyć.

Pałac Kultury i Nauki

PKiN to najwyższy budynek w Polsce. Nie sposób go nie zauważyć – znajduje się w sercu Warszawy. Wybudowano go na początku lat 50-tych XX wieku jako „dar narodu radzieckiegodla narodu polskiego”. Pałacowi nadano imię Józefa Stalina – największego zbrodniarza w dziejach ziemi. Ale w czasach, gdy go wybudowano, w Polsce panował głęboki stalinizm, kraj był całkowicie uzależniony od ZSRR, a Stalina uważano za największego przywódcę. Pod budowę Pałacu wyburzono dziesiątki kamienic, które przetrwały II wojnę światową i Powstanie Warszawskie. Od 2007 r. Pałac Kultury jest wpisany na listę zabytków.

Pałac Kultury i Nauki – symbol Warszawy

PKiN należy do miasta Warszawa. Ogromna powierzchnia budynku (ponad 123 tysiące metrów kwadratowych) jest wynajmowana – siedziby ma tu wiele firm i instytucji.

Na 30. piętrze Pałacu (na wysokości 114 m) znajduje się taras widokowy. Można z niego oglądać panoramę Warszawy. Taras jest otwarty codziennie od godz. 10.00 do 20.00. Od maja do września w każdy piątek i sobotę oraz w grudniu taras jest czynny dłużej. Posiadacze karty „Warsaw Pass” mają wstęp wolny, a pozostali muszą zapłacić 20 zł (bilet normalny) lub mniej – w zależności od przysługującej im zniżki. Więcej informacji: http://www.pkin.pl/strefa-turysty.

Stare Miasto

Warszawska Starówka to jedyne takie miejsce w mieście – rynek z pomnikiem warszawskiej Syrenki jest otoczony kolorowymi kamienicami, pomiędzy którymi można spacerować wąskimi uliczkami. W całej Warszawie nie ma drugiego takiego miejsca – ze średniowiecznym układem zabudowy. Stare Miasto jest otoczone dawnym murem obronnym z XVI wieku.

Warszawska Starówka

Początki warszawskiej Starówki sięgają XIII wieku. Obecny wygląd to czasy XVI i XVII wieku. Została niemal zupełnie zniszczona podczas II wojny światowej – straty wynosiły aż 90 procent. Odbudowę planowano od pierwszych dni wojny, a rozpoczęto w 1945 roku. Ze względu na ogrom zniszczeń przedsięwzięcie to było światowym ewenementem, ponieważ nikt wcześniej nie zdecydował się na rekonstrukcję zabytków na tak dużą skalę. Po odbudowie wysiłki te doceniono i odbudowane Stare Miasto w Warszawie wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Oprócz rynku na Starówce trzeba zobaczyć plac Zamkowy z kolumną króla Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski (doszczętnie zniszczony w 1944 r., odbudowany dopiero  latach 70-tych XX wieku), katedrę św. Jana (to jeden z najstarszych kościołów w Warszawie), pomnik Małego Powstańca przy Barbakanie.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *