Wysokie temperatury powietrza utrzymujące się przez dłuższy czas są niebezpieczne dla zdrowia. Grozi nam osłabienie, a nawet niebezpieczny dla życia udar cieplny.
Podczas upałów grozi nam hipertermia, czyli wzrost wewnętrznej temperatury ciała. W upalne dni należy ograniczyć do minimum przebywanie w pełnym słońcu. Jeśli musimy przebywać na dworze, szukajmy cienia. Obowiązkowo trzeba pić dużo płynów – lekarze zalecają picie 2,5 litra niegazowanej wody dziennie. W upały odradza się uprawianie sportu na dworze i wykonywanie ciężkich prac fizycznych.
Należy zasłaniać na dzień okna w pomieszczeniach, aby się nie nagrzewały. Pamiętajmy o lekkostrawnej diecie i unikajmy picia alkoholu, który odwadnia.
Upały – kto powinien szczególnie uważać?
Zdolność do znoszenia wysokich temperatur zależy od indywidualnych cech człowieka. Są jednak grupy, dla których upały są szczególnie niebezpieczne wskutek ich stanu zdrowia albo – jak w przypadku dzieci czy osób starszych – stopnia dojrzałości czy wydolności fizjologicznej ich organizmu.
Szczególną ostrożność podczas pogody z wysokimi temperaturami powinny zachować osoby:
- dzieci i osoby starsze
- uprawiające sport lub wykonujące pracę wymagającą wysiłku fizycznego
- otyłe
- przyjmujące leki moczopędne
- z niewydolnością krążenia
- z chorobami ośrodkowego układu nerwowego
- przyjmujące beta-blokery
Osłabienie cieplne – objawy
Pierwszym objawem osłabienia cieplnego są bolesne kurcze mięśni brzucha lub/ i kończyn (tzw. kurcze cieplne). Ponadto:
- zmęczenie i osłabienie
- ból głowy
- zawroty głowy
- nudności
- wilgotna, chłodna i blada skóra
W razie osłabienia cieplnego trzeba natychmiast zaprzestać wysiłku, przenieść się w cień i pić płyny o temperaturze pokojowej. Jeśli poprawa nie następuje lub objawy się nasilają, należy wezwać pogotowie.
Udar cieplny – objawy
Udar cieplny jest często poprzedzony osłabieniem, ale może wystąpić nagle, bez jakichkolwiek wyraźnych sygnałów ostrzegawczych. Oto objawy udaru cieplnego:
- nudności i wymioty
- zaburzenia świadomości
- utrata przytomności
- gorąca, czerwona i sucha skóra
- szybkie bicie serca
- szybki oddech
W razie wystąpienia objawów udaru, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe, a w czasie oczekiwania na przyjazd sanitariuszy ułożyć osobę poszkodowaną w cieniu, zdjąć z niej nadmiar odzieży, schłodzić ciało osoby poszkodowanej – skropić wodą i energicznie wachlować, albo ułożyć pod wentylatorem, można też położyć zimne okłady pod pachy i na pachwiny
Udar cieplny – czego nie robić?
Nie należy zwlekać z wezwaniem pomocy. Nie wolno oblewać poszkodowanego zimną wodą, bo może dojść do dreszczy, które zwiększają produkcję ciepła w organizmie oraz do obkurczenia naczyń krwionośnych pod skórą. W efekcie zablokowane zostanie usuwanie nadmiaru ciepła – tymczasem chodzi o jak najszybsze i skuteczne obniżenie temperatury ciała. Nie wolno podawać leków przeciwgorączkowych – nie są one skuteczne w obniżaniu temperatury, która wzrosła ze względu na przebywanie w upale.
Zobacz też: Warszawska kranówka nadaje się do picia