Krynica Zdrój

Uzdrowisko Krynica Zdrój

Turystyka

Pijalnia zdrowych wód, deptak, Góra Zdrojowa i narciarskie stoki – Krynica Zdrój to idealna miejscowość do wypoczynku.

To małopolskie miasteczko cieszy się od lat zainteresowaniem turystów. I nie można się temu dziwić. Krynica Zdrój to moc atrakcji zarówno latem, jak i zimą – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Uzdrowisko leży między innymi górskimi miejscowościami – Nowym Sączem, Wysową i Muszyną. Położone jest w Beskidzie Sądeckim, między wzgórzami: Górą Parkową, Krzyżową, Jasiennikiem. W samej Krynicy mieszka ok. 11 tysięcy osób.

Uzdrowisko

Stary Dom Zdrojowy i Pijalnia Główna to najważniejsze punkty krynickiego centrum. W pijalni wód można kupić wydobywane tu wody mineralne o nazwach Jan, Słotwinka, Józef, Mieczysław, Zuber, Tadeusz, Kryniczanka. Pomagają one w różnych dolegliwościach, m.in. problemach trawiennych, kamieniu w nerkach czy niedokrwistości. W wyremontowanym domu zdrojowym odbywają się koncerty, pokazy kabaretowe i konferencje.

Jeśli jesteś w Krynicy, obowiązkowo udaj się na szczyt Góry Parkowej (742 m). Polecamy wybrać się pieszo ścieżką zdrowia – spacer pod górę w otoczeniu lasów i wśród śpiewu ptaków zajmie ok. 20 minut. Do dyspozycji jest kolej linowa. Wyjazd pod górę kosztuje 10 złotych. W zimie na szczycie Góry Parkowej organizowana jest szkółka narciarska dla dzieci. Najmłodsi mogą korzystać za opłatą z wyciągu linowego i zjeżdżać na swoim sprzęcie.

 

Narty w Krynicy

Jaworzyna Krynicka
Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką.

Jaworzyna Krynicka

Jaworzyna należy do najnowocześniejszych obiektów narciarskich w Polsce. Do dyspozycji narciarzy jest sześcioosobowa gondola, która zawozi miłośników zimowych atrakcji na szczyt – 1114 metrów. Łączna długość 7 tras to ponad 8 kilometrów.

Słotwiny

To stacja narciarska dla mniej wymagających narciarzy, jest też tańsza niż Jaworzyna. W Słotwinach można korzystać z wyciągów krzesełkowych i orczykowych. Najdłuższa trasa ma długość ok. kilometra. Obok stacji narciarskich jest możliwość wypożyczenia sprzętu – nart, kijków, gogli czy desek.

 

Tanie noclegi

Mieszkańcy Krynicy żyją z agroturystyki. Dlatego w Krynicy każdy znajdzie nocleg na swoją kieszeń, szukając go nawet w ostatniej chwili – od 50 złotych za dzień w prywatnych kwaterach, po ok. 100 złotych w hotelach trzygwiazdkowych.

Ciekawą propozycją jest kultowe sanatorium „Patria” – ośrodek wybudowany w stylu modernistycznym. Jego fundatorem był Jan Kiepura w latach 30. XX wieku. W sanatorium turyści mogą skorzystać z leczniczych zabiegów – hydroterapii (kąpiel perełkowa, kąpiel solankowa, kąpiel wirowa kończyn górnych i dolnych, hydromasaż), masaży: klasycznego i na fotelu masującym, albo krioterapii. Doba w 1-osobowym pokoju z łazienką w „Patrii” kosztuje od 80 złotych, natomiast z łazienką na korytarzu – ok. 60 złotych za osobę. Pokoje są czyste, chociaż nadają się do remontu. Zaletą „Patrii” są bardzo smaczne posiłki.

W Krynicy Zdroju odnajdziesz klimatyczne knajpy w stylu góralskim – „U Walusia”, Regionalną Karczmę Łemkowską i Grotę Myśliwską. Można tam zjeść robioną na miejscu pizzę, gorący rosół, kwaśnicę, golonkę z dzika, placki ziemniaczane, a na szybko – burgery i pierogi. Dużą popularnością cieszą się w Krynicy smażone rydze. Zaletą krynickich restauracji jest regionalne jedzenie i spore porcje.

 

Forum Ekonomiczne

Krynica zyskała sporą popularnośc dzięki odbywającemu się tu Forum Ekonomicznemu. To właśnie w Starym Domu Zdrojowym, gdzie codziennie tysiące turystów kupuje lecznicze wody mineralne, co roku na początku września przyjeżdżają tu prezydenci, członkowie rządów, parlamentarzyści, prezesi największych firm, eksperci, dziennikarze. Przez te kKilka dni w roku Krynica Zdrój jest najważniejszym miastem w Polsce, o której mówią media w Polsce i za granicą. Z małej konferencji, która odbyła się tu po raz pierwszy w 1992 r. z udziałem 100 osób, Forum przerodziło się w duże międzynarodowe wydarzenie, na którym spotyka się po kilka tysięcy osób.

 

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *