Pole tulipanów w Niderlandach.

Tulipany – kwiatowy symbol Niederlandów

Turystyka

Tulipany to jeden z symboli Niderlandów, czyli dawnej Holandii. Miliony kwitnących kwiatów można podziwiać na wiosnę w parku Keukenhof i na paradzie Bloemencorso.

Ogród Keukenhof znajduje się w miejscowości Lisse pomiędzy Amsterdamem a Hagą. Jest uznawany za największy na świecie ogród kwitnących roślin cebulowych. Nic dziwnego, zajmuje powierzchnię prawie 32 hektarów. Każdej wiosny można podziwiać tam wielobarwne krokusy, żonkile, hiacynty i oczywiście tulipany. Ciekawostką jest fakt, że każda cebulka jest sadzona do ziemi ręcznie. Rok rocznie trzydziestu ogrodników tworzy wyjątkowe kompozycje z ponad siedmiu milionów cebulek. Ogród można odwiedzać przez cały rok. Stosuje się tu metodę warstwowego sadzenia cebul – najniżej umieszcza się odmiany kwitnące najpóźniej, a najwyżej te, które kwitną jako pierwsze.

Keukenhof

Tulipany w parku Keukenhof.
Park Keukenhof w Niederlandach.

Plantacje tulipanów i innych wiosennych kwiatów są niezwykle wdzięcznym obiektem do fotografowania, szczególnie dlatego, że w ogrodzie Keukenhof rośnie wiele niespotykanych nigdzie indziej gatunków tych kwiatów. Ogród można zwiedzać we wszystkie dni tygodnia od końca marca do końca maja – wtedy przypada główny okres kwitnienia tulipanów.

Kwitnące pola można oglądać, spacerując alejkami. Wiele osób jeździ wyznaczonymi trasami na rowerach. Tulipanowe plantacje przecinają kanały – można też pływać po nich przyjaznymi dla środowiska łodziami.

Bloemencorso Bollenstreek

Parada kwiatowa Bloemencorso Bollenstreek.
Parada Bloemencorso Bollenstreek.

Co roku na wiosnę pod patronatem ogrodu Keukenhof odbywa się popularna parada kwiatowa Bloemencorso Bollenstreek. W tym roku odbędzie się w dniach 25-26 kwietnia 2020 r.  Ttrasa pochodu liczy niemal czterdzieści kilometrów, a łączny czas jej przejścia wynosi prawie dwanaście godzin. To niezwykle spektakularne widowisko. Można podziwiać występy zespołów muzycznych, przystrojone kwiatami pojazdy oraz ogromne instalacje i kompozycje kwiatowe umieszczone na platformach. Wielobarwne figury wyglądają jak dzieła sztuki, a ich twórcy to prawdziwi artyści wyróżniający się dużą kreatywnością i bogatą wyobraźnią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *