Grypa

Trwa sezon na grypę. Objawy i leczenie

Zdrowie

Lekka grypa jest często mylona ze zwykłym przeziębieniem. To niebezpieczne, bo „przechodzona” grypa grozi problemami z sercem i zapaleniem płuc.

Co roku na grypę zapada do kilku milionów Polaków. Zakażenie następuje drogą kropelkową (kichanie) lub przez bezpośredni kontakt (na przykład podanie dłoni). Jej objawy pojawiają się nagle – choroba praktycznie w ciągu jednego dnia „zwala” nas z nóg.

Grypa może przebiegać w trzech postaciach. Łagodna jest najbardziej zbliżona do przeziębienia; gorsza jest grypa pełnoobjawowa. Najbardziej niebezpieczna – grypa z powikłaniami.

Grypa czy przeziębienie?

Objawy grypy są charakterystyczne. Temperatura ciała wzrasta do ponad 39 stopni Celsjusza. Po drugie, zaczynamy odczuwać bardzo silny ból głowy – najczęściej okolicy czołowej i zagałkowy. Po trzecie, pojawia się dojmujący ból stawów i mięśni.

Uwaga! Jeśli nie jesteś pewien, czy dopadło cię przeziębienie czy lżej przebiegająca grypa, warto porównać ich objawy.

Przeziębienie: stan podgorączkowy, chrypka, drapanie w gardle, pieczenie spojówek, zatkany nos (wodnisty katar), swędzenie w nosie i kichanie, problemy z przełykaniem związane z bólem gardła.

Grypa: wysoka gorączka, bóle mięśniowo-stawowe, suchy kaszel, silny ból gardła, dreszcze, biegunka i bóle brzucha, poczucie kompletnego rozbicia i brak apetytu.

Pamiętaj, że ostateczną diagnozę powinien wydać lekarz, najlepiej na podstawie badania wirusologicznego, które polega na wykryciu materiału genetycznego wirusa metodą immunofluorescencji.

Wirus grypy

Grypę powodują wirusy grupy A, B i C. Dwa pierwsze są najbardziej niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Ten pierwszy atakuje ludzi i niektóre zwierzęta, drugi  – tylko ludzi. Wirus grupy C występuje u ludzi i świń. Powoduje lżejsze infekcje, np. zapalenie spojówek. Nie powoduje występowania epidemii.

Wirusy grypy mutują – dlatego praktycznie co sezon pojawia się jakaś nowa odmiana. Zdaniem większości lekarzy najskuteczniejszym sposobem przeciwdziałania grypie jest szczepienie. Szczepionka bazuje na osłabionym szczepie zeszłorocznego wirusa grypy. Może pomóc nam nabrać odporności i złagodzić przebieg choroby.

Przebieg grypy

Szczególnie ciężkie są pierwsze cztery-pięć dni choroby. Wirusy grypy atakują błonę śluzową górnych dróg oddechowych. Czasem szkodzą także tchawicy, oskrzelom i płucom. Wirus bardzo szybko dostaje się do krwi i wraz z nią rozprzestrzenia się po całym organizmie.

Mimo, że po tym czasie większość chorych czuje się znacznie lepiej, to powrót do codziennych zajęć to bardzo zły pomysł, gdyż  niedoleczona grypa bywa o wiele bardziej niebezpieczna dla organizmu niż pierwszy etap choroby.

Powikłania po grypie

Niedoleczona grypa kończy się niekiedy zapaleniem płuc, a nawet zapaleniem mięśnia sercowego. A problemy z sercem mogą stanowić stałe zagrożenie dla zdrowia i życia. Pamiętajmy! Bardzo niebezpiecznie jest próbować „przechodzić” grypę. Trzeba pamiętać, że grypa to choroba wirusowa – nie leczy się jej antybiotykami.

Leczenie grypy

W leczeniu grypy najlepsze są leki przeciwirusowe. Najlepiej zacząć stosować je 48 -72 godziny od wystąpienia pierwszych objawów. Na towarzyszące grypie objawy, takie jak bóle stawów i głowy stosuje się na niesteroidowe leki przeciwzapalne. Pomagają one również na zbicie gorączki. Na silny, suchy kaszel pomagają specyfiki, które zamienią go w kaszel mokry7

W leczeniu grypy pomocne są ogólnodostępne środki zawierające paracetamol, ibuprofen, kwas acetosalicylowy. Jeśli ibuprofen i kwas acetosalicylowy wywołują u chorego podrażnienie żołądka, lepiej sięgnąć po paracetamol. Niekóre specyfiki zawierają dodatkowo pseudoefedrynę, kofeinę, fenylefrynę. Pomagają one wysuszyć błonę śluzową nosa, hamują katar, wzmacniają działanie przeciwbólowe leków, dają lżejszy oddech.

W przypadku grypy nie powinniśmy zapomnieć o wietrzeniu pomieszczenia; chory nie powinien opatulać się mnóstwem koców i kołder, trzeba za to zadbać o zbicie temperatury z pomocą leków wskazanych przez lekarza. Osoba zmorzona grypą powinna przyjmować dużo płynów – najlepsza będzie woda niegazowana oraz ciepła herbata.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *