szczepionka, COVID-19, terminy szczepień

Szczepionka przeciw COVID-19. Dłuższe terminy między dawkami

Zdrowie

Ministerstwo Zdrowia podało nowe wytyczne dotyczące odstępu między iniekcjami szczepionki przeciw COVID-19.

Czas między pierwszym a drugim szczepieniem wydłużono. Nowe odstępy będą obowiązywać wobec osób, które jeszcze się nie zaszczepiły. W przypadku preparatu AstraZeneca przerwa wyniesie do 84 dni, a szczepionek Pfizer i Moderna – do 42 dni.

Ozdrowieńcy mają otrzymać zastrzyk w ciągu sześciu miesięcy od zachorowania. Zalecaną dla nich liczba dawek Ministerstwo Zdrowia poda w terminie późniejszym. Nie wiadomo bowiem, czy ozdrowieńcom wystarczy jedna dawka czy potrzebna jest druga przypominająca.

szczepionka Pfizer/BionTech, COVID-19
Szczepionka firmy Pfizer/BionTech.

„Zaleca się, aby szczepienia przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień były wykonywane: szczepionką Vaccine AstraZeneca w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu w granicach 12 tygodni (nie dłużej niż 84 dni) między dawkami, zaś szczepionkami mRNA Comirnaty i COVID-19 Vaccine Moderna w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu w granicach 6 tygodni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami” – głosi komunikat Ministerstwa Zdrowia.

Szczepienia osób, które przeszły już infekcję SARS-CoV-2, zaleca się przeprowadzać w ciągu 6 miesięcy od zachorowania (nie dłużej niż 180 dni).

Wskazanie to dotyczy również pacjentów, którzy po otrzymaniu pierwszej dawki zachorowali na koronawirusa. Ministerstwo poinformowało, że informację o zalecanej liczbie dawek w tej grupie osób przedstawi w terminie późniejszym. Potrzebna jest bowiem szersza analiza badań na temat odpowiedzi immunologicznej osób, które przeszły już infekcję SARS-CoV-2.

COVID-19 – czy wiesz, że…

Mleko matki karmiącej chorej na COVID-19 jest bezpieczne dla dziecka? Nie znaleziono w nim materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2. Potwierdzono natomiast obecność w mleku przeciwciał IgA, które stanowią ochronę immunologiczną dla dziecka. Więcej na ten temat w artykule: Mleko matki chorej na COVID-19 bezpieczne dla dziecka.

Szczepionka na COVID-19 jest dobrowolna i darmowa? Szczepienia to jeden z kluczowych sposobów powstrzymania epidemii koronawirusa Sars-CoV-2. Szczepionka wyzwala w organizmie produkcję przeciwciał i stymuluje komórki odpornościowe, aby chroniły organizm przed zakażeniem wirusem. Dowiedz się, kiedy będziesz mógł zapisać się na szczepienia na COVID-19 i gdzie należy się zgłosić: Szczepienia na COVID-19. Terminy i procedura.

źródło: PAP, oprac. BG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *