szczepienie

Szczepienia ochronne w czasie pandemii koronawirusa

Zdrowie

Czy podczas epidemii COVID-19 można kontynuować szczepienia ochronne? Czy szczepienie dziecka w tym czasie jest bezpieczne?

W związku z epidemią COVID-19 czasowo zawieszono w Polsce powszechny program szczepień ochronnych. Szczepienia wznowiono w kwietniu 2020 roku.

Ministerstwo Zdrowia zaleca stosowanie szczególnych środków bezpieczeństwa w czasie szczepienia w związku z pandemią. W szczególności dotyczy to:

  • noworodków
  • dzieci do 24 miesiąca życia
  • dzieci z chorobami przewlekłymi
  • szczepień przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze, ospie wietrznej, WZW typu B
  • innych koniecznych szczepień ochronnych

Przed wizytą z dzieckiem w przychodni pracownik placówki powinien się upewnić (np. przez telefon), czy u dziecka, które ma być zaszczepione, jak i innych domowników nie wystąpiły objawy zakażenia koronawirusem. Może to być na przykład kontakt w ciągu ostatnich 14 dni z osobą zakażoną lub chorą na COVID-19 lub przebywającą w kwarantannie.

Zarówno pacjent, który ma zostać zaszczepiony, jak i opiekun (dopuszczalne jest towarzystwo tylko jednej osoby) nie mogą mieć przed zgłoszeniem się do przychodni objawów infekcji (gorączka, kaszel, duszność, biegunka), które mogłyby wskazywać na COVID-19.

Szczepienia dodatkowe

Oprócz szczepień obowiązkowych, eksperci rekomendują dodatkowe szczepienia, których nie zawiera kalendarz szczepień. Szczepienia mogą bowiem pełnić rolę ochronną w czasie pandemii koronawirusa. Chodzi o szczepienia przeciwko pneumokokom oraz grypie w grupach ryzyka dorosłych – u osób po 60. roku życia oraz przewlekle chorych.

Eksperci zalecają osobom powyżej 60. r. ż. i przewlekle chorym szczepienia dodatkowe – przeciw penumokokom i grypie.

Specjaliści zwracają uwagę, że przewlekłe choroby płuc, układu krążenia, cukrzyca, niewydolność nerek i zaburzenia odporności sprzyjają zachorowaniu na zapalenie płuc, a to jedno z powikłań COVID-19.

Ponadto zaleca się rozpowszechnienie szczepień przeciwko krztuścowi u kobiet w ciąży.

Lekarze uważają, że szczepienia przeciwko grypie są korzystne w sytuacji epidemii COVID-19. „Wirus grypy wnikając do naszego układu oddechowego powoduje uszkodzenie nabłonka dróg oddechowych, a tym samym otwiera drogę innym patogenom (wirusom czy bakteriom). Można domniemywać, że z kolei wniknięcie wirusa SARS-CoV-2 do organizmu uczyni naszą podatność na grypę większą. Jest to jeszcze jeden powód, aby zaszczepić się właśnie teraz przeciwko grypie” – piszą prof. Jerzy Duszyński, prezes Polskiej Akademii Nauk i prof. Lidia Brydak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH).

Czy warto się szczepić?

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, szczepienia ochronne są najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem ochrony dziecka przed wieloma groźnymi chorobami zakaźnymi. Nowoczesne szczepionki są dobrze tolerowane, a efekty uboczne występują bardzo rzadko. Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne.

Niezaszczepione dziecko jest bardziej narażone na choroby zakaźne i związane z nimi powikłania, niż dziecko, które jest szczepione. Informacje o tym, jakie szczepienia są realizowane w Polsce i kiedy, zawiera Program Szczepień Ochronnyh (PSO). Co roku ministerstwo zdrowia publikuje nowy kalendarz, który obejmuje zarówno szczepienia obowiązkowe (bezpłatne), jak i zalecane (płatne).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *