Marzec jest miesiącem „Akcji Sterylizacji”. Weterynarze zachęcają właścicieli zwierząt domowych do zabiegu powodującego bezpłodność czworonogów.
Sterylizacja – na czym polega?
Sterylizacja polega na usunięciu u kotki macicy i jajników. Operację przeprowadza się pod pełną narkozą. Zaletą sterylizacji nie jest tylko fakt, że w naszym domu nie pojawią się kolejne, niechciane zwierzęta, ale także to, że eliminuje się u zwierzęcia ryzyko chorób narządów rodnych.
Samice kota przeżywają okres rui, czyli zwiększonej aktywności płciowej, nawet kilka razy w roku, a ciąża trwa zaledwie dwa miesiące. Jest to niezwykle uciążliwe dla właścicieli, którzy nie chcą mieć większej liczby zwierząt w domu. Sterylizacja jest najlepszym rozwiązaniem.
Warto pamiętać, że sterylizacji dokonuje się u samic, a kastracja dotyczy samców. Obecnie te pojęcia w potocznym języku stosowane są używana zamiennie. Nasze koty po zabiegach mają zredukowany do minimum popęd płciowy.
Przygotowanie kotki do sterylizacji
Kotki powinny zostać poddane zabiegowi w młodym okresie, w wieku około 7-9 miesięcy. Wtedy są bardziej odporne na znoszenie trudów zabiegu, lepiej znoszą ból, a rany goją się szybciej. Nie zaleca się dokonywania sterylizacji w czasie rui. Kotki są wtedy narażone na krwotok, gdyż w tym czasie do narządów płciowych dociera więcej krwi. Rozwiązaniem w przypadku ciągłych rui jest podanie środków farmakologicznych, które zaleci weterynarz. Sterylizację przeprowadza się u zdrowych zwierząt.
Przed zabiegiem urządzamy kotce głodówkę, trwającą ok. pół doby w przypadku nieco starszych czworonogów, sześciogodzinną u młodych. Weterynarze są zdania, że teoria, jakoby każda kotka powinna przynajmniej raz urodzić, jest mitem. Warto o tym pamiętać przy rozważeniu głosów „za” i „przeciw” sterylizacji. W dodatku udowodnione zostało, że nasze kotki mogą żyć trochę dłużej, jeśli poddamy je zabiegowi sterylizacji.
Przebieg sterylizacji kotki
Zabieg usuwania narządów rozrodczych trwa od godziny do dwóch. Po wykonanej operacji usunięcia jajników i macicy, chirurg zakłada szwy na brzuch i mięśnie. Weterynarz podaje kotce niezbędne środki przeciwbólowe i lekarstwo, które ochroni przed infekcją i przyspieszy gojenie.
Kotki szybko dochodzą do siebie, ale w przeciągu pierwszej doby od operacji mogą człapać jak rozkojarzone, lizać okolice nacięć i miauczeć. Dobrym sposobem na uniknięcie infekcji z powody lizania jest założenie opatrunku albo specjalnego ubranka na korpus.
Koszt sterylizacji
Sterylizacja kotki kosztuje 200-300 złotych. Marzec jest miesiącem „Akcji Sterylizacji”. Listę lecznic uczestniczących w akcji można sprawdzić na stronie internetowej: akcjasterylizacji.pl. Część gabinetów oferuje zniżki na zabieg.