śpiewający chłopiec

Śpiewanie i muzykowanie są zdrowe jak sport

Zdrowie

Śpiewanie i muzykowanie poprawia koncentrację, nastrój i jest dobrym sposobem na pokonywanie barier; może pomóc osobom w każdym wieku.

Śpiewanie poprawia u dzieci iloraz inteligencji, koncentrację, nastrój, może otwierać na przekazywanie emocji, jest treningiem w pokonywaniu barier.
Ma też związek z odpornością organizmu. Dzieci, które śpiewają, mniej chorują. Lekarz foniatra dr hab. Ewelina Sielska-Badurek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wylicza szereg zalet śpiewania. Jej zdaniem śpiewanie czy muzykowanie może pomóc osobom w każdym wieku.

Śpiewanie jest jak aktywność sportowa. Podczas niego uaktywnia się cały organizm: musimy głębiej oddychać, nabierać więcej powietrza do płuc, angażować dużą grupę mięśni. Gdy podejmujemy aktywność sportową, następuje wzrost endorfin, znanych jako hormony szczęścia. Podobnie jest ze śpiewem.

Dlaczego nie potrafię śpiewać?

Nie każdy jednak potrafi śpiewać. Zdaniem dr Sielskiej-Badurek, zaburzenia śpiewania wynikają w 60 proc. przypadków w trakcie tworzenia głosu. Mniej, bo 40 proc. przypadków wynika z problemów związanych z nieprawidłowością w budowie krtani czy strun głosowych.

Podstawowym błędem, jaki popełniamy, jest oddychanie nieprawidłowym torem oddechowym – tłumaczy foniatra. W czasie prawidłowego wdechu powinny się rozszerzać i klatka piersiowa, i powłoki brzuszne. U części osób prawidłowe oddychanie jest niemożliwe w związku z niewłaściwą postawą ciała.

Często u pacjentów występuje nieprawidłowo ustawiona miednica i nadmiernie uwypuklona lordoza lędźwiowa. – To sprawia, że trudno uzyskać komponentę piersiową toru oddechowego i napięte są mięśnie brzucha. A wtedy często oddychamy nieprawidłowo: albo przednią ścianą brzucha, albo szczytami płuc – tłumaczy.

Kolejnym elementem postawy, który może utrudniać śpiewanie, jest nadmierna lordoza szyjna. – Głowa wysunięta do przodu powoduje napięcia w obrębie szyi, ale i napięcia w obrębie żuchwy – tłumaczy foniatra.

Innym niekorzystnym czynnikiem może być też permanentny stres. – Ma to związek z napięciem w obrębie mięśni narządu artykulacji i mięśni okołokrtaniowych. Pierwszy etap radzenia sobie z zaburzeniami, to uświadomienie sobie, że te zbyt duże napięcia istnieją – mówi badaczka.

Jak ćwiczyć technikę śpiewania?

W ćwiczeniu prawidłowych technik śpiewu badaczka poleca technikę lax vox. „Silikonową rurkę o średnicy 1 cm i długości 33 cm wkłada się do butelki z wodą. Wylot rurki powinien znajdować się 1 cm pod powierzchnią wody. Wtedy należy zacząć dmuchać w rurkę i puszczać bąbelki. To aktywuje wszystkie mięśnie traktu głosowego i wymusza prawidłowy oddech – tłumaczy dr Sielska-Badurek.

źródło: PAP

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *