Wyspa Sobieszewska to idealny pomysł na letni wypoczynek i wiosenno-jesienne zwiedzanie. Sobieszewo to nasycone jodem powietrze i malownicze parki.
Sobieszewo to mała wyspa położona na Bałtyku. Administracyjnie należy do miasta Gdańsk. Dawniej była to wieś rybacko-letniskowa. Od 1994 r. posiada statut wyspy ekologicznej – w Sobieszewie przyroda jest zachowana w naturalnym stanie.
Wyspa Sobieszewska ma powierzchnię 35,79 km2 i liczy 3346 mieszkańców. W sezonie letnim miejscowość odwiedza kilkadziesiąt tysięcy ludzi – od czerwca do września to turyści stanową większość osób na wyspie.
Plaża

Dla poszukujących dzikich plaż bez tłumów Sobieszewo jest idealne. Jest tu 11-kilometrowa, piaszczysta i czysta plaża – szeroka, osłonięta wydmami, które chronią przed nadmiernym działaniem wiatru. Plażowicze na Wyspie Sobieszewskiej mają do wyboru dwa strzeżone kąpieliska przy ul. Falowej i ul. Lazurowej. Spacer na plażę z głównej ulicy turystycznej szlakiem leśnym zajmuje 10-15 minut.
Rezerwaty przyrody
Na wyspie odnajdziemy ponad 300 gatunków zwierząt i blisko 500 rodzajów roślin. Można wybrać się na spacer do dwóch rezerwatów przyrody – „Ptasi Raj” w pobliskich Górkach Wschodnich oraz „Mewia Łacha”, ulokowana w północno-wschodniej części wyspy. W rezerwatach wytyczono kilkukilometrowe ścieżki, idealne na dłuższe spacery. Na trasie znajdują się dwie wieże obserwacyjne, z których doskonale widać Mierzeję Messyńską i ujście Wisły Śmiałej. W rezerwatach można podziwiać przeloty rzadko spotykanych ptaków. Na Wyspę Sobieszewską przylatują gatunki z północnej Syberii i Afryki. Nad brzegiem morza czasem pojawiają się w foki, a niedaleko małego jeziorka mieszka rodzina bobrów.
Sobieszewo – atrakcje
W Sobieszewie każdy znajdzie coś dla siebie, o każdej porze roku.
Historia
W lesie znajduje się dworek Forsterówka, który został wybudowany w latach 30-tych XX wieku. Obiekt należał do oficera SS Alberta Forstera. Poza tym warto zobaczyć zabytkową śluzę w Przegalinie. Przy kościele pw. Matki Bożej Saletyńskiej ustawiono najstarsze pomniki nagrobne na Pomorzu – stele. To rokokowe dzieła, które pochodzą II połowy XVIII wieku. Ciekawostką historyczną są również stare szyldy z czasów PRL znajdujące się na budynkach cukierni i piekarni.
Szlaki
Do dyspozycji zwiedzających są szlaki tyrustyczne – piesze (14 km), rowerowe oraz nordic walking i narciarstwa biegowego.
Na plaży
Poszukiwacze bursztynów odnajdą je na sobieszewskich plażach w okolicach lipca i sierpnia. „Bursztynowe wybrzeże” rozciąga się od Wyspy Sobieszewskiej aż po Krynicę Morską. W Sobieszewie można żeglować na Martwej Wiśle. Rzeka jest w tym miejscu bardzo szeroka, a fale niewielkie, dlatego można spokojnie oddać się pasji żeglarstwa. W 2018 roku otwarto tu most zwodzony. Ma on długość 180 metrów. To największa tego typu inwestycja w Polsce. Z mostu rozciąga się widok na rzekę i brzeg w Sobieszewie.
Blisko Gdańska

Sobieszewo to znakomita baza wypadowa do Trójmiasta. Autobusem komunikacji miejskiej w ciągu 20 minut dojedziemy na dworzec w Gdańsku, a stamtąd miejskim pociągiem SKM można pojechać do Gdyni i Sopotu. Jeśli pobyt w Trójmieście się przeciągnie, żaden problem – z Gdańska do Sobieszewa jeżdżą nocne autobusy: co pół godziny, a o późniejszych porach co godzinę.
Niższe ceny
Do zalet Sobieszewa – oprócz pięknej przyrody i czystego powietrza – należą ceny za nocleg. Do wyboru są hotele, pensjonaty, kwatery prywatne oraz domki na wynajem i kempingi. Przykładowo nocleg dla jednej osoby w pokoju w kwaterze prywatnej w sezonie to koszt ok. 60 złotych. Za domek dla dwóch osób trzeba zapłacić ok. 120 złotych za dobę. Ceny są tu o 20 proc. niższe niż w Gdańsku w analogicznych ofertach. Podobnie jest z restauracjami – jest ich stosunkowo mało, najlepiej zatem wybrać smażalnie ryb. Nadmorskie dania są w Sobieszewie tańsze niż w Trójmieście.
© Wiesz24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.