Prosta spółka akcyjna to nowa forma działalności gospodarczej adresowana przede wszystkim do start-upów. Jej cechą jest prostota.
Ustawa wprowadzającą Prostą Spółkę Akcyjną (PSA) to nowe rozwiązanie w polskim systemie prawnym – m.in. w tym celu znowelizowano Kodeks spółek handlowych i niektóre inne ustawy. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 1 marca 2020 r.
Prosta spółka akcyjna będzie, po spółce akcyjnej i spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, trzecim typem spółki kapitałowej. Jest rozwiązaniem dedykowanym dla start-upów. Ma ułatwić im rozpoczęcie działalności i wejście na rynek. W obecnym systemie prawnym większość start-upów bardziej pasuje do spółki akcyjnej, ale z reguły nie dysponują one odpowiednim kapitałem i możliwościami organizacyjnymi, aby taką założyć, więc z konieczności wybierają spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Nowe przepisy nie ograniczają jednak podmiotów mogących prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej. Nie określają też przedmiotu działalności takiej spółki. W praktyce oznacza to, że każdy przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania.
Prosta spółka akcyjna – jak to działa?
Prostą spółkę akcyjną będzie można zarejestrować w 24 godziny przez Internet, a do jej założenia wystarczy już 1 zł kapitału. Spółka nie będzie musiała mieć rady nadzorczej, a uchwały będą podejmowane za pomocą poczty elektronicznej lub wideokonferencji. Istotną zaletą prostej spółki akcyjnej będzie również uproszczona procedura likwidacyjna.
Prosta spółka akcyjna nie będzie miała statusu spółki publicznej i wynikających z niego restrykcyjnych obowiązków. Akcje prostej spółki akcyjnej nie będą notowane na giełdzie, ale będzie możliwość przekształcenia jej w klasyczną spółkę akcyjną, aby w przyszłości wejść na giełdę.
Prosta spółka akcyjna to jeden z projektów pakietu „100 zmian dla firm” przygotowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Podobne rozwiązania funkcjonują od dawna na przykład na Słowacji i we Francji. Twórcy nowego rozwiązania mają nadzieję, że pomoże ono start-upom w pozyskiwaniu finansowania zewnętrznego. Liczą też, że dzięki temu więcej młodych, innowacyjnych przedsięwzięć pozostanie w Polsce.
Zobacz też: Jak założyć własną działalność gospodarczą?