Repelenty

Preparaty odstraszające komary stosuj z głową

Zdrowie

Repelenty, czyli środki odstraszające komary niewiadomego pochodzenia lub niewłaściwie stosowane mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Lato, wysokie temperatury powietrza i duża wilgotność to czas i warunki sprzyjające namnażaniu się komarów. Mokry i gorący czerwiec w tym roku sprawił, że owady te są wyjątkowo liczne i uciążliwe.

Warto wiedzieć, że w naszym klimacie – umiarkowanym przejściowym – ma warunków odpowiednich dla rozwoju gatunków komarów, które są nosicielami groźnych dla człowieka chorób tropikalnych jak malaria, żółta gorączka i gorączka Denga. Zagrożenie tymi chorobami występują w Afryce, Azji i Ameryce.

Ugryzienia naszych rodzimych komarów mogą być dokuczliwe i wywołać reakcje alergiczne. Idealne warunki do ich namnażania się to rozlewiska rzek i różne zbiorniki wodne – jeziora, stawy, bagna.

Aby się chronić przed komarami, przed wyjściem na dwór – na spacer, przed grillem czy na wakacjach – należy zastosować repelent, czyli środek odstraszający owady. Są one dostępne są w różnych postaciach: do stosowania bezpośrednio na ubranie lub skórę (w postaci sprayu, płynu, mleczka, kremu, żelu lub chusteczek), elektrofumigatory (urządzenia przeznaczone do pomieszczeń, które umieszcza się w gniazdku elektrycznym), nasączone środkiem komarobójczym spirale i pałeczki, które trzeba zapalić, aby się tliły, lampy owadobójcze oraz środki w postaci płynu do oprysków lub zamgławiania.

Eksperci ochrony zdrowia przestrzegają, że repelenty niewiadomego pochodzenia lub używane w niewłaściwy sposób mogą być szkodliwe dla zdrowia. Produkt powinien posiadać pozwolenie na obrót, co oznacza, że jest przebadany, bezpieczny i skuteczny. Informację o pozwoleniu można znaleźć na etykiecie produktu. Dodatkowo na opakowaniu powinny się znajdować: instrukcja stosowania, środki ostrożności, czas skutecznego działania i data ważności.

Repelentu nie należy stosować więcej niż zaleca producent. Jeśli mamy skłonność do uczuleń, za pierwszym razem powinniśmy zastosować preparat na małej powierzchni skóry, aby sprawdzić, czy nie wywołuje u nas reakcji alergicznej. Po zastosowaniu zawsze należy dokładnie umyć ręce, a po powrocie do domu również spryskane miejsca na ciele.

Jak unikać komarów?

Po pierwsze zaleca się nie przebywanie na zewnątrz pomieszczeń w porach największej aktywności komarów, czyli wczesnym rankiem i wieczorem. Warto nosić ubrania z długimi rękawami i nogawkami. Aby owady nie były uciążliwe także w pomieszczeniach, warto stosować siatki i moskitiery
w oknach i drzwiach oraz używanie preparaty odstraszające (elektrofumigatory).

Zobacz też: Komary atakują. Jak sie przed nimi bronić? Sposoby na komary

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *