Operacje piersi

Powiększenie, zmniejszenie, korekta piersi

Zdrowie

Powiększenie piersi jest najczęściej wykonywanym zabiegiem chirurgii plastycznej. Wykonuje się też inne zabiegi operacyjne biustu – jak np. zmniejszenie.

Piersi są symbolem kobiecości. Decyzja o operacji biustu – powiększeniu, korekcji czy zmniejszeniu – często jest powodowana względami estetycznymi. Przyczyny mogą być też zdrowotne – zabieg rekonstrukcji piersi przeprowadza się po mastektomii (usunięciu piersi ze względu na chorobę nowotworową) czy zmian w ich wyglądzie związanych z wiekiem lub chorobą.

Mankament w wyglądzie piersi jest dla wielu kobiet dużym obciążeniem psychicznym, a także fizycznym (w przypadku dużych piersi).

Przeciwwskazania

Zabieg operacji piersi z reguły nie jest możliwy, jeśli cierpimy na chorobę przewlekłą. Przeciwwskazaniem są też torbiele w piersiach.

Jeśli nie ma przeciwwskazań, lekarz zleci wykonanie badań. Standardowy zestaw to: morfologia krwi, RTG klatki piersiowej, EKG (po 40. roku życia), ocena krzepliwości krwi, USG i mammografia piersi. Przed zabiegiem trzeba się zaszczepić przeciwko żółtaczce typu B.

Minusy operacji piersi

  • cena; koszt operacji wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych
  • bolesność i obrzęk piersi po zabiegu
  • rehabilitacja; przez kilka tygodni po zabiegu trzeba nosić specjalny biustonosz modelujący
  • blizny
  • ryzyko powikłań pooperacyjnych

Powiększanie piersi – implant

Najczęstszym sposobem powiększania piersi jest umieszczenie pod tkanką gruczołową lub mięśniem piersiowym implantu wypełnionego silikonem lub solą fizjologiczną. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, trwa on ok. 1-2 godzin. Lekarz wykonuje nacięcie skóry (4–5 cm) – pod pachą, wokół brodawki lub w fałdzie podpiersiowym. Przez nacięcie lekarz wprowadza implant i umieszcza go we wlaściwym miejscu.

Szwy zdejmuje się po 2 tygodniach lub stosuje się szwy rozpuszczalne. Po zabiegu trzeba nosić stanik formujący, nie dźwigać, nie unosić rąk do góry, nie spać na brzuchu – co najmniej 6 tygodni od operacji. Formę odzyskuje się po kilku miesiącach. Z implantem można karmić piersią. Koszt zabiegu to ok. 7–8 tys. zł.

Powiększenie piersi kwasem

Zabieg polega na wstrzyknięciu pod gruczoł piersiowy żelu zawierającego kwas hialuronowy. Żel utrzymuje się w organizmie 1–2 lata, w zależności od stanu tkanek miękkich, wieku i stylu życia. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub dożylnym. Przez pierwsze tygodnie po zabiegu należy nosić biustonosz modelujący. Cena to ok. 14 tys. zł.

Powiększenie piersi tkanką tłuszczową

Zabieg powiększenia piersi własną tkaną tłuszczową to inaczej lipofilling lub lipomodeling. Piersi powiększa się tkanką tłuszczową pobraną z innych części ciała. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Najpierw przeprowadza się liposukcję, czyli odsysanie tłuszczu. Pobrana tkanka jest odwirowywana, a następnie za pomocą bardzo cienkich kaniuli (wenflonów) wstrzykiwana pomiędzy skórę a gruczoł, pod gruczoł, do mięśnia piersiowego i wokół piersi. Po zabiegu organizm wchłania ok. 25% przeszczepionej tkanki, ale reszta zostaje na stałe. W ten sposób piersi powiększa się tylko o jeden rozmiar. Koszt to ok. 9 tys. zł.

Zmniejszenie piersi

Zabieg polega na usunięciu części tkanki gruczołu piersiowego i skóry. Przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym, trwa 3,5–4 godziny. Blizny goją się ok. 2 tygodnie. Przy zmniejszaniu piersi, zazwyczaj o kilka numerów, wycina się najpierw brodawkę z otoczką, a następnie – po zmniejszeniu piersi – wszywa się ją we właściwym miejscu. Po operacji zmniejszenia piersi nie można już karmić piersią. Koszt to ok. 8–9 tys. zł.

Podniesienie piersi

Zabieg polega na usunięciu nadmiaru skóry, podniesieniu i odpowiednim ukształtowaniu gruczołu piersiowego. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, szwy są usuwane po 2 tygodniach. Koszt operacji to ok. 7–8 tys. zł.

Asymetria piersi

Asymetria piersi dotyczy wszystkich kobiet. Czasem jest bardzo wyraźna i utrudnia życie. Wtedy można powiększyć małą pierś, zmniejszyć lub podnieść większą. Zabieg korekcji asymetrii piersi trwa ok. 2–3 godzin i kosztuje ok. 8–10 tys. zł.

Wciągnięte brodawki

Wciągnięte brodawki piersiowe to skutek krótkich przewodów mlekowych. Zabieg przeprowadza się u kobiet, które nie planują już urodzenia dziecka; w większości przypadków po zabiegu kobieta traci możliwość karmienia piersią.  Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa ok. 1,5 godziny. Szwy usuwa się po około 10 dniach. Zabieg kosztuje 1,5–2 tys. zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *