Koronawirus, zasady bezpieczeństwa w związku z COVID-19, silny wiatr, burze, grad. Co jakiś czas dostajemy na telefon ALERT RCB o zagrożeniach.
ALERT RCB to powiadomienia sms. Informują mieszkańców o zagrożeniach, które mogą stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia. Wiadomości otrzymują wszyscy użytkownicy telefonów komórkowych. Aby otrzymywać takie powiadomienia, nie trzeba się nigdzie rejestrować. Usługa jest bezpłatna.
Wiadomości rozsyłają operatorzy sieci komórkowych. Informacje o zagrożeniach otrzymują z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. RCB to rządowa instytucja centralna, która zajmuje się zarządzaniem kryzysowym.
Powiadomienia sms mają charakter informacyjny, a więc zawiadamiają nas na przykład o szczególnych warunkach pogodowych, takich jak silny wiatr, grad lub burza. Zalecają przebywanie w bezpiecznym miejscu i zabezpieczenie mienia.
W czasie epidemii koronawirusa COVID-19 powiadomienia sms dotyczyły zasad bezpieczeństwa. Krótkie wiadomości informowały więc o wprowadzeniu lub zniesieniu ograniczeń w przemieszczaniu się, zakazu wstępu do lasów czy nakazu noszenia maseczek. Sms-y zawierały linki do strony rządowej, pod którymi można było uzyskać bardziej szczegółowe informacje.
ALERT RCB powstaje na podstawie informacji pochodzących od służb państwowych, takich jak Instytut Meteorologii, policja, straż pożarna, straż graniczna, urzędy wojewódzkie itp. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa monitoruje sytuację w kraju non stop, czyli przez 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu.
Czy ALERT RCB można wyłączyć?
Alerty przychodzą bez wyjątków do wszystkich użytkowników telefonów komórkowych znajdujących się na terenie, którego dotyczy ostrzeżenie. Wszyscy operatorzy telefonii komórkowej są zobowiązani do wysłania komunikatów. Powiadomień nie można wyłączyć. Komunikaty otrzymują wszystkie osoby przebywające na obszarze zagrożonym.
Czy system powiadomień sms oznacza, że RCB ma bazę danych wszystkich użytkowników sieci komórkowych? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zapewnia, że nie gromadzi takich danych. Informacje o zagrożeniach wysyła do operatorów sieci komórkowych, którzy mają bazy swoich użytkowników.
Podstawą prawną jest nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 r. Zobowiązuje ona operatorów komórkowych do niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na obszarze określonym przez dyrektora RCB.
Zapasy w domowej spiżarni
Epidemia koronawirusa uczy nas, że warto mieć w domu zapas żywności i niezbędnych innych środków. Niemiecki Urząd Ochrony Ludności i Pomocy na Wypadek Katastrof zaleca, aby mieszkańcy byli ZAWSZE przygotowani na sytuacje kryzysowe i katastrofy. Więcej na temat tego, co warto mieć w domu w artykule: Zapasy żywności na czas kryzysu.