Pomoc psychologiczna – na czym polega?

Zdrowie

Pomoc psychologiczna ma na celu wsparcie w trudnej, kryzysowej sytuacji. Pomoc taką można uzyskać w ramach świadczeń NFZ lub prywatnie.

W życiu są sytuacje i zdarzenia, które mają duży wpływ na nasz stan psychiczny. Czasem nie potrafimy sobie z nimi poradzić – na przykład ze stresem z powodu pracy, smutkiem po stracie, lękiem towarzyszącym chorobie czy wtedy, gdy jesteśmy z kimś w trudnej relacji.

Każdy z nas ma inną konstrukcję psychiczną, inną odporność na stres, inne schematy zachowań w trudnych sytuacjach. To, co dla kogoś jest zwyczajnym zdarzeniem czy zachowaniem, dla innych może być obciążeniem, które powoduje duży dyskomfort psychiczny. On z kolei utrudnia normalne funkcjonowanie, może też być źródłem problemów zdrowotnych.

Pomoc psychologiczna – kiedy potrzebna?

Problemy, z którymi osoby zgłaszają się po poradę psychologiczną, to:

  • kryzys w związku
  • częste kłótnie w rodzinie
  • kryzys związany z utratą pracy
  • rozstanie z partnerem
  • śmierć osoby bliskiej
  • uczucie wewnętrznego niepokoju utrzymujące się przez dłuższy czas
  • obniżony nastrój utrzymujący się przez dłuższy czas (tak może się objawiać depresja)
  • trudności w relacjach interpersonalnych
  • choroba własna lub osoby bliskiej

Psycholog może pomóc nam zrozumieć nasze emocje i spojrzeć na sytuację z zewnątrz. Pomoc psychologiczna może być doraźna – skorzystamy z porady jednorazowo lub kilka razy. Może też być dłuższym procesem terapeutycznym, wymagającym cyklu regularnych spotkań i przede wszystkim zaangażowania i współpracy pacjenta.

Problemy emocjonalne i w sferze psychiki były długi czas lekceważone, a osoby je wykazujące były  stygmatyzowane. Podejście do tej sfery życia człowieka zmieniło się dopiero w latach 80-tych XX wieku. Zdrowie psychiczne jest obecnie uważane za jeden z fundamentów zdrowia całego organizmu. Wiele zaburzeń somatycznych, np. anoreksja, ma źródło właśnie w psychice.

Pomoc psychologiczna – dla kogo?

Z pomocy psychologicznej może skorzystać dziecko, dorosły lub para, a nawet cała rodzina. W przypadku  związku lub rodziny psycholog może rozpoznać nieprawidłowe relacje i pomóc je zmienić. Dziecko może mieć trudności rozwojowe i psycholog pomoże nam je nazwać i opracować metody radzenia sobie z nimi. Rodzice dziecka sprawiającego trudności wychowawcze mogą dowiedzieć się, jak powinni reagować na nieprawidłowe zachowania i jak im zapobiegać.

Pomoc psychologiczna jest dostępna w poradniach psychologicznych w ramach NFZ. Potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub pediatry. Na rynku jest też wiele ofert poradni prywatnych. Nie jest do nich potrzebne skierowanie, natomiast wizyta taka jest płatna. Może się odbyć w gabinecie lub online.

Wizyta u psychologa

Jak przebiega wizyta u psychologa, na czym polega, jak się do niej przygotować – przeczytasz tu: Wizyta u psychologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *