PIT 2019

PIT 2019. Niektóre PIT-y skarbówka przygotowała sama

Pieniądze

Urzędy skarbowe automatycznie przygotowały wybrane PIT-y za 2019 r. Do 31 maja 2020 r. możemy sprawdzić nasz PIT 2019 w usłudze Twój e-PIT.

Zgodnie z przepisami skarbówka przygotowuje sama PIT-37 i PIT-38, a także odostępnia do uzupełnienia PIT-28 i PIT-36.

PIT-37 to jedno z najpopularniejszych zeznań podatkowych. Wypełniają go osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia i umowy o dzieło. PIT-38 wypełniają osoby osiągające dochody z zysków kapitałowych.

PIT-28 dotyczy rozliczeń przychodów z najmu, dzierżawy. PIT jest przygotowany, ale trzeba wpisać samodzielnie kwoty. Dostępny jest także PiT-36 (z umów najmu, dzierżawy, z emerytur i rent z zagranicy, z działalności nierejestrowanej).

Rozliczenia PIT 2019 są dostępne w usłudze Twój e-PIT na stronie podatki.gov.pl. Zostaną one automatycznie zaakceptowane 31 maja 2020 r. Do tego czasu możemy zalogować się na stronie (za pomocą profilu zaufanego) i uzupełnić zeznanie o przysługujące nam ulgi i odliczenia.

Jeśli okaże się, że zeznanie trzeba poprawić, będzie można to zrobić po 31 maja, zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, dotychczasową aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu.

Urzędy skarbowe powiadomi nas, jeśli mamy niedopłatę. Podatek należy wówczas wpłacić na indywidualny mikrorachunek podatkowy. Jeżeli mamy nadpłatę podatku, fiskus ma na jego zwrot 45 dni.

W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa Ministerstwo Finansów przedłużyło termin składania PIT-ów do końca maja 2020 r.

PIT 2019 na „Twój e-PIT”

Najszybciej zalogujemy się do portalu za pomocą profilu zaufanego.

Można też zalogować się za pomocą numeru PESEL (lub NIP i daty urodzenia). Trzeba przygotować też kwotę przychodu z rozliczenia za 2018 r. oraz kwotę przychodu z jednej informacji od płatników za 2019 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) i potwierdzić kwotą nadpłaty/ podatku do zapłaty z rozliczenia za 2018 r. Jeżeli otrzymałeś informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2018 r. nie rozliczyłeś się samodzielnie – podaj kwotę nadpłaty/do zapłaty z PIT-40A.

Jakie są najważniejsze funkcje w usłudze Twój e-PIT? Możemy tam m. in. zmienić sposób rozliczenia na wspólne z małżonkiem, albo jako osoba samotnie wychowująca dzieci czy wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcemy przekazać 1% podatku, a także dodać dowolną ulgę podatkową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *