Otyłość to według WHO najgroźniejsza choroba przewlekła naszych czasów. Cierpi na nią coraz więcej młodych osób, także w Polsce.
Otyłość jest wtedy, gdy wskaźnik BMI naszego ciała wynosi powyżej 30 punktów. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ostatnich 40 latach liczba otyłych dzieci i młodzieży na świecie wzrosła aż dziesięciokrotnie.
Otyłość a zdrowie
Otyłość jest niebezpieczna dla zdrowia. Nieleczona prowadzi do rozwoju wielu chorób, w tym układu krążenia, cukrzycy typu 2, zaburzeń hormonalnych, zwiększa też ryzyko zachorowań na niektóre nowotwory.
Problemy z otyłością są spowodowane złymi nawykami żywieniowymi i brakiem aktywności fizycznej.
Projekt OtyDość
Jaka jest różnica między nadwagą a otyłością? Jak rozpoznać, czy mamy problem, który wymaga działania? Gdzie uzyskać pomoc? Jak się leczyć? Na te pytania odpowiedzi daje projekt „OtyDość”. Jest on skierowany do osób w wieku 15-25 lat.
„Każdego dnia spotykamy osoby z nadwagą lub otyłością. Choroba ta dotyka coraz młodszych. Chcemy pomóc rówieśnikom. Zachorowanie może być uwarunkowane wieloma przyczynami, jednak często wynika z braku prawidłowej wiedzy o zdrowym odżywianiu i niestety z coraz mniejszej aktywności fizycznej. Z naszych obserwacji wynika, że otyłość nie tylko utrudnia wykonywanie codziennych czynności, ale i prowadzi do wielu poważnych problemów zdrowotnych. Jest również przyczyną złego samopoczucia i negatywnej samooceny. Dlatego chcemy jej zaradzić” – mówią autorzy projektu, czyli Gabriela Jarczyk – uczennica liceum i szkoły baletowej, Kacper Suder – uczeń liceum, lider projektu oraz Julia Jarczyk – studentka analityki medycznej.

Gabriela Jarczyk, Kacper Suder i Julia Jarczyk.
Celem autorów projektu jest zwiększenie świadomości na temat problemu otyłości, jak również zdrowego stylu życia. Chodzi tu o zmiany nawyków żywieniowych i potrzeby aktywności fizycznej. „Chcemy uświadomić naszym rówieśnikom, o co chodzi w zdrowym odżywianiu i stylu życia, tak aby otyłość nie stała się dominującą chorobą naszego społeczeństwa w przyszłości oraz by odsetek chorych był coraz mniejszy” – mówią Gabriela, Julia i Kacper.
Dzięki współpracy ze Społecznym Rzecznikiem Praw Osób Chorych na Otyłość i fundacją OD-WAGA autorzy projektu ma stały dostęp do badań i ustaleń medycznych na temat otyłości.
Przeczytaj też: „OtyDość” – jak zmotywować się do odchudzania
Zobacz na filmie, jak przygotować zdrowy deser:
Aktualne informacje z projektu znajdziesz na profilu OtyDość na Facebooku.