Długotrwały stres objawia się jako nerwica – pod postacią zaburzeń snu i niespecyficznych dolegliwości bólowych. Problem ten w znacznym stopniu dotyczy seniorów.
Seniorzy mają nie tylko słabszy układ nerwowy, ale też z racji wieku są nastawieni lękowo na przyszłość. Ci, którzy pełnili różne funkcje społeczne, np. babci, dziadka lub słuchacza uniwersytetu trzeciego wieku, stracili je, szczególnie w pierwszych miesiącach wybuchu epidemii – mówi psychogeriatra dr Małgorzata Ostrowska ze szpitala MSWiA w Krakowie.
Silne stany lękowe pojawiły się u seniorów szczególnie na samym początku epidemii koronawirusa. Okazało się wtedy, że ta grupa wiekowa jest najbardziej narażona (Przeczytaj o grupach ryzyka podczas epidemii Covid-19). Doszła trudność z dostępem do lekarza, z którym kontakt dla seniorów był ważny. System teleporad lekarskich i konieczność załatwiania niektórych spraw przez Internet spotęgowały uczucie niepokoju. – Nasz mózg bardzo nie lubi niepewności – mówi ekspertka.
Objawy nerwicy
Stałe bombardowanie psychiki stresem powoduje, że będziemy go odczuwać jeszcze przez długi czas. W przypadku seniorów – najczęściej pod postacią zaburzeń snu, niespecyficznych dolegliwości bólowych, np. żołądkowych. To są często objawy nerwicowe – mówi dr Małgorzata Ostrowska. Podkreśla, że nerwica zostanie z nami; „to nie jest zapalenie gardła, które przechodzi po tygodniu”.
Dla seniorów najważniejsza jest obecność innych osób. Szczególnie, że większość seniorów to wdowy i wdowcy, a z ich otoczenia odchodzą kolejni przyjaciele, znajomi.

Dr Ostrowska zaleca seniorom, aby pamiętali o schemacie swojego dnia. Przede wszystkim należy wstawać i kłaść się spać o stałych godzinach. W przeciwnym razie zaburzenia snu będą się jeszcze potęgować. Ważne jest także utrzymywanie kontaktów z innymi ludźmi i spacery na świeżym powietrzu.
Dla osób, które mają mniejsze kontakty społeczne, pomocna w utrzymaniu rytmu dnia może być opieka nad psem. Dla seniorów odpowiedniejszym kompanem będzie dorosły lub starszy pies, a nie szczeniak. W schronisku można zaoferować swoją pomoc w charakterze wolontariusza, wtedy psem można opiekować się czasowo, np. wyprowadzając go na spacery.
źródło: PAP
BJ