Narty na Słowacji

Narty na Słowacji – blisko granicy z Polską

Turystyka

Chopok, Ruzomberok, Certovica i Łomnica – to popularne ośrodki na Słowacji, blisko granicy z Polską. Narty na Słowacji to alternatywa dla krótkiego sezonu w Polsce.

Jasna – Chopok

Jasna w Niskich Tatrach oferuje 90 km tras zjazdowych, a najpopularniejszym ośrodkiem jest Chopok (2 024 m n.p.m.). To najbardziej oblegana stacja narciarska na Słowacji położona niedaleko polskiej granicy. Z granicy w Chyżnem podróż samochodem do Jasnej trwa ok. 1,5 godziny.

Jasna - Chopok
Jasna – Chopok. Fot. Pudelek (Marcin Szala)

Jako że Jasna to największy ośrodek narciarski na Słowacji, ceny karnetów mogą odstraszać. Ale jeśli odpowiednio wcześniej zaplanujemy urlop i kupimy karnet za pomocą aplikacji GoPass, możemy sporo zaoszczędzić, nawet kilkadziesiąt euro. Przykładowo, w kasie na stoku Jasna karnet jednodniowy kosztuje 50 euro, a dwudniowy 99 euro. Kupując dwa miesiące wcześniej bilet wstępu w GoPass, zaoszczędzimy nawet 30 euro. Kupując bilet dwudniowy w ostatniej chwili, nawet przez aplikację zapłacimy aż 80 euro. Warto więc planować narty na Słowacji z wyprzedzeniem. Zaletą jest fakt, że strona GoPass oferuje zakup karnetów także na inne stoki, w tym w Austrii i w Wysokich Tatrach.

Karnet dzienny, jak na większości stoków na Słowacji, obowiązuje od otwarcia ośrodka do godziny 15.30. Za jazdę wieczorną należy dopłacić.

Narty na Słowacji, na Chopoku, to 12 wyciągów i 6 kolejek linowych o całkowitej przepustowości transportowej 20 985 osób za godzinę. Uwaga! Większość tras jest trudnych, zaledwie 12 proc. z nich są przeznaczone dla początkujących miłośników sportu.

Wady tego miejsca? Klienci wskazują w opiniach na niezbyt smaczne i drogie jedzenie w barach, jak również na to, że darmowy skibus w szczycie sezonu jest utrapieniem, ponieważ na busa trzeba czekać nawet kilkanaście minut. Turyści narzekają też na zatłoczone parkingi w sezonie zimowym wokół Jasnej.

Ruzomberok

Ruzomberok jest tańszą opcją niż Chopok. Ośrodek jest zlokalizowany ok. 60 km od polskiej granicy. Narciarze mają do dyspozycji kolejkę linową o długości ponad 1 700 m oraz wyciąg krzesełkowy o długości 1 120 metrów. Łącznie Ruzomberok oferuje 7 wyciągów – dwa dla zaawansowanych narciarzy, 3 dla dzieci i dwa stoki przeznaczone dla szkółek. Najdłuższa trasa liczy blisko 3 kilometry.

Ruzomberok
Ruzomberok

Ceny karnetów na Ruzomberoku są zaletą tego skiparku. Od stycznia do marca za jeden dzień szusowania zapłacimy 25 euro, dzieci – 18 euro. Dwudniowy karnet to koszt 49 euro dla dorosłych i 34 euro dla młodszych. Niedaleko stoku mamy możliwość również uprawiania narciarstwa biegowego z pięknymi widokami na słowackie Tatry.

Certovica

Ski Certovica to spory ośrodek narciarski położony przy drodze Liptovský Hrádok – Brezno. Większą miejscowością w okolicy jest Vyšná Boca, gdzie można zatrzymać się na nocleg. Certovica leży w centralnej części Niskich Tatr. Całkowita wysokość wzgórza Certova svadba to 1 463 m n.p.m.

Certovica
Trasy zjazdowe na Certovicy.

Na Certovej svadbie narciarze mają do dyspozycji cztery wyciągi i cztery trasy zjazdowe – dwie czerwone i dwie czarne o łącznej długości 4 800 m. Najdłuższa trasa czerwona ma 2 km. Z kolei Certovica sedlo jest mniej wymagająca. Są tu dwa wyciągi i dwie trasy zjazdowe o długości 650 m. Wadą tego ośrodka narciarskiego jest brak skiparku do snowboardu i freeskiing’u.

Dorośli za jeden dzień karnetu zapłacą ok. 16 euro, natomiast dzieci – do 12 euro. Bardzo dogodna jest oferta biletów wstępu na Certovicę na dłuższy czas – sześciodniowa przygoda na stokach kosztuje tylko 65 euro.

Słowacy udostępniają tu też trasy dla narciarzy biegowych – na Lenivu o długości 5 km i Certovica sedlo z trasą 10 km.

Tatrzańska Łomnica

Narty na Słowacji to też Łomnica (2 634 m n.p.m.) – góra dla zaawansowanych narciarzy, trasy są tu bardzo strome. Ośrodek narciarski Tatrzańska Łomnica oferuje 9 wyciągów o łącznej długości tras ok. 12 kilometrów. Żeby pojeździć na Łomnicy, trzeba posiadać karnet „Vysoke Tatry”.

Łomnica
Szczyt Łomnica w Tatrach.

Tatrzańska Łomnica to najwyżej położony ośrodek na Słowacji i niemal przez cały sezon panują tu doskonałe, zimowe warunki. Z tego powodu sezon rozpoczyna się tu w listopadzie i kończy dopiero w maju. Narciarze mogą korzystać z 3 wyciągów gondolowych, czterech krzesełkowych na 8, 6 i 4 osoby oraz z orczyków.

W aplikacji GoPass dwudniowy skipass na weekend w lutym 2019 kosztuje 64 euro dla osób dorosłych , natomiast dla dzieci do 17. roku życia – 51 euro, a w przedziale wiekowym 6-11 lat – 45 euro.

Poznaj też jeden z najbardziej popularnych ośrodków narciarskich w Polsce – narty na Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *