wiewiórka, most dla wiewiórek

Most dla wiewiórek nad ruchliwą ulicą

Strona główna

Nad ruchliwą ulicą w Łodzi zainstalowano wiszący most dla wiewiórek. Ma ochronić zwierzęta przed wypadkami na drodze.

Most dla wiewiórek zawisł w Łodzi nad ulicą Okólną w Lesie Łagiewnickim. Ma kilkanaście metrów długości. Zawieszono go miedzy drzewami po dwóch stronach ruchliwej drogi. Ma pomóc wiewiórkom w bezpiecznym przedostaniu się przez ulicę w lesie.

– Wiewiórki żyją wszędzie wokół nas – w parkach, na skwerach, zadrzewionych terenach, w lasach. Przemieszczają się, szukając pokarmu, schronienia i partnera. Niestety, często giną pod kołami samochodu. Postanowiliśmy, że spróbujemy coś na to zaradzić i poszukać bezpiecznego rozwiązania do pokonywania ulic” – mówi dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Łodzi Małgorzata Kryzińska.

Przejście wykonano ze specjalnej siatki, która jest odporna na promieniowanie UV i temperatury. Ma formę tunelu. Zawisł na elastycznej linie wykorzystywanej m. in. do wiązań drzew.

Aby oswoić wiewiórki z nowym rozwiązaniem, przy moście zawieszono orzeszkomat. – Wiewiórki najbardziej lubią orzechy włoskie i laskowe. Liczymy, że nęcone pokarmem przekonają się do korzystania z mostu – mówi kierownik Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Kamil Polański.

Leśnik ma obecnie pod opieką kilka małych wiewiórek, których rodzice nie żyją. Do Ośrodka Rehabilitacji maluchy trafiły jeszcze ślepe i bardzo niesamodzielne. Kiedy podrosną, wrócą do natury.

To pierwszy taki most w Polsce. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi i zwierzęta będą z niego korzystać, w Łodzi pojawią się kolejne.

– Mosty, poza wymiarem praktycznym, mają także walor edukacyjny. Chcemy, żeby widząc je, kierowcy zdejmowali nogę z gazu, zwalniali, obserwowali, co się dzieje w lesie, przez który przejeżdżają. Zwierzęta są tutaj u siebie i to normalne, że pojawiają się na ulicy – dodaje Małgorzata Kryzińska.

Most dla wiewiórek w Łodzi

źródło: PAP, UM Łódź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *