Generator mikrorachunku podatkowego

Mikrorachunek podatkowy – jak go sprawdzić?

Biznes

Od 1 stycznia 2020 r. podatki PIT, CIT i VAT wpłacamy na indywidualny rachunek podatkowy (mikrorachunek podatkowy). Można go sprawdzić samodzielnie.

Co to jest mikrorachunek podatkowy?

Mikrorachunek podatkowy to indywidualny rachunek podatkowy, który służy do wpłat należności z tytułu zaliczek na podatek PIT, CIT i VAT (z wyjątkiem VAT-14 i VAT w imporcie). Mikrorachunek służy tylko do wpłat podatku. Zwroty nadpłat i podatków będą się odbywały tak jak dotychczas, czyli w gotówce przez lstonosza lub przelewem na osobisty rachunek bankowy podany w deklaracji.

Jak sprawdzić swój mikrorachunek podatkowy?

Mikrorachunek podatkowy możemy samodzielnie sprawdzić przez komputer, tablet lub telefon na stronie ministerstwa finansów: Generator mikrorachunku podatkowego. Numer mikrorachunku otrzymamy też w dowolnym urzędzie skarbowym.

Najprościej jest jednak skorzystać samodzielnie z generatora, który jest dostępny przez całą dobę. Wystarczy podać PESEL lub NIP.

  • PESEL podajemy wtedy, gdy jesteśmy osobą fizyczną, czyli gdy:
    • nie prowadzimy działalności gospodarczej
    • nie jesteśmy zarejestrowanym podatnikiem VAT
  • NIP podajemy wtedy, gdy:
    • prowadzimy działalność gospodarczą lub jesteśmy podatnikiem VAT
    • lub jesteśmy płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne

Częścią 26-cyfrowego indywidualnego numeru mikrorachunku jest nasz PESEL lub NIP. Numer mikrorachunku zawsze będzie taki sam, nawet gdy zmienimy dane (np. nazwisko) lub adres zamieszkania.

Rachunki urzędów skarbowych

Podatki inne niż PIT, CIT i VAT (czyli np. akcyza, PCC), wpłacamy tak jak dotychczas, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych, zgodnie z wykazem numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych Krajowej Administracji Skarbowej (obowiązującym od 1 stycznia 2020 r.). Na dotychczasowych podatek wplacają osoby rozliczające się na karcie podatkowej oraz VAT-14 i VAT w imporcie.

Zobacz też: Jak wybrać dobre konto bankowe?

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *