Mierzeja Wiślana

Mierzeja Wiślana – wakacje w Polsce nad Bałtykiem

Turystyka

Nazywana jest Bursztynowym Wybrzeżem. Mierzeja Wiślana to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc letniego wypoczynku w Polsce.

Mierzeja Wiślana leży na południowo-wschodnim brzegu Zatoki Gdańskiej. Jej początek znajduje się Mikoszewie, miejscowości położonej przy ujściu Śmiałej Wisły do Morza Bałtyckiego. Mierzeja ciągnie się aż do Bałtyjska, miasta należącego do Rosji.

Najbardziej wysunięta na wschód polska miejscowość na Mierzei Wiślanej to Nowa Karczma, nazywana potocznie Piaski. Znajduje się 4 km od granicy Polski z Rosją. Piaski są znane z pięknych, pustych, rozległych plaż, na których można zbierać bursztyn, szczególnie po sztormie.

Piaski
Piaski – plaża. Fot. Henryk Bielamowicz

Mierzeja Wiślana jest słabo zurbanizowana (oprócz niewielkiej zachodniej części, gdzie jest Port Gdańsk). Wszystkie miejscowości położone w jej polskiej części (oprócz Gdańska) były kiedyś wioskami rybackimi. Obecnie są miejscowościami wypoczynkowymi.

Krynica Morska

Latem najbardziej popularnym miejscem na Mierzei Wiślanej jest Krynica Morska. Miasto swoje początki datuje na XIII wiek. Na letników czekają tam pola biwakowe, kempingi, ośrodki wczasowe i hotele.

Krynica Morska
Krynica Morska – port. Fot. Polimerek (Wikipedia)

Dzięki portowi morskiemu nad Zalewem Wiślanym jedną z największych sezonowych atrakcji w Krynicy Morskiej są rejsy statkami żeglugi przybrzeżnej do Tolkmicka, Elbląga, Fromborka. W sezonie letnim krynicki Jacht Klub organizuje w porcie liczne regaty.

Kąpielisko morskie sięga blisko dwóch kilometrów. Sezon kąpielowy trwa od 24 czerwca do 31 sierpnia.

W Krynicy Morskiej warto zobaczyć Wielbłądzi Grzbiet. Jest to najwyższa wydma na Mierzei Wiślanej (49,5 m n.p.m.). To jedyny naturalny punkt na Mierzei, z którego widać równocześnie Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany.

Wspaniały widok na Mierzeję Wiślaną, Bałtyk i Zalew Wiślany roztacza się z wysokiej na ponad dwadzieścia sześć metrów latarni morskiej.

Nieodlegle Przebrno jest miejscem, w którym znajdziemy ciche kwatery, a w sezonie nawet tamtejsze plaże są pustawe.

Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana”

Na Mierzei znajduje się Park Krajobrazowy. Żyją tam rośliny krytycznie zagrożone, wymierające i gatunki chronione. Park jest schronieniem dla czterdziestu gatunków ssaków, z których ponad dwadzieścia podlega ochronie.

Mierzeja Wiślana jest punktem na trasie europejskich wędrówek ptaków i ostoją lęgową wielu ptaków wodno-błotnych. Ostoją dla ptactwa są szuwary nadzalewowe i ujście Wisły.

Na terenie Parku znajduje się rezerwat leśny Parku, „Buki Mierzei Wiślanej”, który chroni około 150-letni drzewostan buka w jego naturalnym środowisku.

Kąty Rybackie

kormoran
Kormoran. Fot. Henryk Bielamowicz

Rezerwat ornitologiczny „Kąty Rybackie” chroni największą w Polsce i jedną z największych w Europie kolonię lęgową kormorana czarnego.

W miejscowości Kąty Rybackie warto odwiedzić Muzeum Zalewu Wiślanego. Znajdziemy tam ekspozycje przedstawiające historię szkutnictwa i rybołówstwa nad Zalewem Wiślanym.

Sobieszewo

Polecamy oddzielny artykuł o urokliwej Wyspie Sobieszewskiej – małej wyspie na Bałtyku (link obok). Sobieszewo było dawniej wsią rybacko-letniskową. Od 1994 r. ma statut wyspy ekologicznej – w Sobieszewie przyroda jest zachowana w naturalnym stanie. Plaża w Sobieszewie ma 11 kilometrów.

Kolejka wąskotorowa

Krajoznawczą podróż po Mierzei można odbyć kolejką. Żuławska Kolej Dojazdowa, popularnie zwana „wąskotorówką”, liczy ponad trzydzieści kilometrów i ma 15 przystanków. Tworzą ją dwie trasy: Nowy Dwór Gdański – Stegna oraz Sztutowo – Prawy Brzeg Wisły. Obie linie spotykają się w Stegnie. Przystanki kolejki to: Lewy Brzeg Wisły, Prawy Brzeg Wisły, Mikoszewo, Jantar-Leśniczówka, Jantar, Jantar Port, Jantar Młyn, Junoszyno, Stegna Gdańska, Stegna PKS i Sztutowo Muzeum.

Na trasie wąskotorowej kolei, która działa tylko w sezonie letnim, znajduje się kilka miejsc wartych odwiedzenia. Są to Jantar, Stegna i Muzeum Stutthof w Sztutowie.

Jantar

bursztyn
Bursztyn na plaży. Fot. Ewa Dryjanska (Wikipedia)

Wśród nich jest Jantar. Nazwa oznacza bursztyn. Ta wieś rybacka między Mikoszewem a Stegną jest jednym z najszybciej rozwijających się kurortów na Bursztynowym Wybrzeżu. Podobno właśnie w Jantarze najłatwiej natknąć się na polskim wybrzeżu na bursztyn. Na przełomie sierpnia i września widać ludzi drepczących krok po kroku po plaży, wpatrzonych w piasek, szukających bursztynu.

Stegna

Z kolei w Stegnie działa Muzeum Bursztynnictwa. Co roku odbywają się tam mistrzostwa świata w poławianiu bursztynu. W muzeum można obejrzeć kolekcję unikatowych brył bursztynu bałtyckiego, w których są zastygłe owady i rośliny. Ekspozycja wtajemnicza w historię zaginionej Bursztynowej Komnaty i pozwala poznać  początki bursztynnictwa na obecnych ziemiach polskich.

Jednym z najciekawszych architektonicznych zabytków Stegny jest kościół zbudowany w latach 1681-1683, który jest zlokalizowany przy ulicy Gdańskiej.

W pobliżu przystanku kolejowego Stegna Morska znajduje się wart odwiedzenia park linowy.

Muzeum Stutthof

Muzeum Stutthof
Baraki dla więźniów w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof. Fot. Andrzej Otrębski (Wikipedia)

Kolejką można dojechać do Muzeum Stutthof, czyli byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego . Przystanek kolejki jest położony niedaleko muzeum.

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny utworzono na anektowanych terenach Wolnego Miasta Gdańska. Funkcjonował od początków września 1939 do początków maja 1945 roku.

Wystawy w Muzeum Stutthof przedstawiają losy nie tylko polskich więźniów pierwszego obozu koncentracyjnego uruchomionego w czasie II wojny światowej oraz tragiczne pamiątki związane z ich życiem i śmiercią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *