Małopolska: Tropie, Rożnów, Gródek nad Dunajcem

Turystyka

Tropie, Rożnów i Gródek nad Dunajcem – to trzy urokliwe miejsca nad jeziorem Rożnowskim w Małopolsce, które warto odwiedzić latem.

Tropie

Wieś leży przy drodze krajowej nr 75 w kierunku do Nowego Sącza. Znajduje się w niej XI-wieczny kościół świętych Andrzeja Świerada i Benedykta. Jest on jedną z najstarszych budowli sakralnych w Polsce. Ufundował go ok. 1045 r. książę Kazimierz Odnowiciel, a poświęcił ok. 1073 r. św. Stanisław męczennik. Kościół zbudowano w miejscu pustelni św. Świerada. Ukończenie budowy datuje się na przełom XI-XII w. Obecnie w Tropiu znajduje się centrum pielgrzymkowe.

Z pierwotnej budowli pozostały do dziś tylko mury prezbiterium oraz relikty północnej i zachodniej ściany nawy. Kościół położony jest na niewielkim wzgórzu, z którego rozpościera się widok na jezioro Czchowskie.

We wsi Tropie mieszka ks. Stanisław Pietrzak – były proboszcz tej parafii, na emeryturze pasjonujący się genealogią genetyczną (badaniem więzi rodzinnych pomiędzy ludźmi poprzez ustalanie pokrewieństwa genetycznego), odkrywca tzw. genu Adama.

Zamek Tropsztyn

Z Tropia można przeprawić się promem przez Dunajec. Atrakcją po drugiej stronie rzeki jest zamek Tropsztyn we wsi Wytrzyszczka – zrekonstruowana warownia z XIII wieku. Zamek jest otwarty dla zwiedzających w lipcu i sierpniu. Turyści mogą zobaczyć średniowieczne lochy, a z wieży widokowej podziwiać okoliczną panoramę. Przygotowano specjalną komnatę zabaw dla dzieci. Nieopodal lądowiska dla helikopterów można oglądać bobry.

Jak głosi legenda, Sebastian Berzewiczy – jeden z potomków fundatora zamku – w XVIII wieku wyjechał do Peru, gdzie poślubił inkaską Indiankę. Małżeństwo miało córkę, a rodzina wkrótce zbiegła do Europy wraz ze skarbami Inków. Sebastian pozostawił gdzieś część kosztowności, niektóre źródła wskazywały właśnie na ruiny zamku niedaleko Tropia.

Rożnów

Z Tropia jedziemy do Rożnowa (7 km). Niemal przy samej zaporze wodnej, której budowę rozpoczęto przed II wojną światową, a dokończyli ją w 1941 r. Niemcy, można wykąpać się w Jeziorze Rożnowskim (sztucznym zbiorniku utworzonym na Dunajcu). Jezioro kształtem przypomina literę „S”, ma ok. 20 km długości i ok. 1 km szerokości. Można wybrać się na wycieczkę statkiem, wypożyczyć rower wodny lub kajak. Jest tu piaszczysta plaża z kąpieliskiem i przystań jachtowa.

Rożnów, ruiny średniowiecznego zamku.

Rożnów ma kilka zabytków architektury. Są tu ruiny średniowiecznego zamku z XIV w. (jego właścicielem był m.in. słynny rycerz Zawisza Czarny), kościół św. Wojciecha z XVII w. (na wyniosłym grzbiecie górskim nad Jeziorem Rożnowskim), mur obronny z bramą wjazdową z XVI w., klasycystyczny dwór z XIX w.

W Rożnowie można powspinać się na skałkach. W Łososinie Dolnej (15 km) można wynająć awionetkę z pilotem i zobaczyć okolicę z lotu ptaka.

Gródek nad Dunajcem

Z Rożnowa jedziemy dalej na południe do Gródka nad Dunajcem (7,5 km). Miejscowość ta w PRL-u kojarzyła się głównie z ośrodkiem szkolenia dla kadr Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Obecnie wieś jest popularnym miejscem do wypoczynku z piaszczystą plażą i terenami rekreacyjnymi. Pięciogwiazdkowy hotel „Heron” ze SPA położony tuż nad jeziorem przyciąga celebrytów i sportowców. Właścicielem hotelu jest Andrzej Wiśniowski, znany producent bram garażowych.

Małpia Wyspa

Na Jeziorze Rożnowskim w okolicy Gródka nad Dunajcem znajduje się „Małpia Wyspa”. Jest to rezerwat wodnego ptactwa. Nie można na nią wejść, ale można obejrzeć z wody – z roweru wodnego lub kajaka. Na wyspie żyje ponad 150 gatunków ptaków, w tym rzadki bocian czarny. Na „Małpiej Wyspie” są też ruiny średniowiecznego zamku rycerskiego. Władze gminy Gródek nad Dunajcem chciałyby, aby na „Małpiej Wyspie” powstała ścieżka ekologiczna dla dzieci i rodzin.

Zobacz też: Kraków – Top 10 najciekawszych miejsc

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *