Lawenda ma wiele właściwości leczniczych. Można pić napar lub nalewkę, stosować olejek lub suszone kwiaty. Sprawdza się też na mole i komary.
Lawenda jest jedną z najpopularniejszych roślin kwitnących na świecie. Najbardziej znana jest lawenda wąskolistna. Ma delikatne kwiaty w formie szypułek w różnych odcieniach fioletu oraz wąskie, srebrzyste liście. Jest bardzo dekoracyjna.
Lawenda kwitnie od czerwca do września. Kwitnące części rośliny ścina się półtora tygodnia po rozwinięciu się pierwszych kwiatów. Pozyskuje się z nich cenny olejek. Kwiaty można także suszyć.
Olejek można kupić w drogeriach i aptekach, suszone kwiaty – w sklepach zielarskich i aptekach.
Lawendę stosuje się w aromaterapii, ziołolecznictwie, kosmetykach, a także jako przyprawę w kuchni oraz w gospodarstwie domowym.
Aromaterapia z lawendy
Olejek lawendowy działa wyciszająco, uspokaja, pomaga zasnąć. Można dodać go do wieczornej kąpieli w wannie. Jeśli mamy w domu suszone kwiaty lawendy, możemy zrobić z nich napar i dodać go do kąpieli (kwiaty lawendy należy najpierw zalać wrzącą wodą, przykryć i zaparzać przez 20 minut, następnie przecedzić i wlać do wanny).
Inhalacje z użyciem olejku lawendowego przynoszą ulgę w zapaleniu górnych dróg oddechowych, przy kaszlu i katarze, a także przy problemach z zatokami.

Aby lepiej zasnąć, można – oprócz kąpieli – zapalić w pokoju świeczkę o zapachu lawendy, albo zastosować woreczek aromatyczny. Do płóciennego woreczka włożyć kilkanaście łodyg lub kwiatów suszonej rośliny i zaszyć. Woreczek włożyć do poszewki lub położyć obok; aromat pomoże nam się odprężyć i zasnąć.
Lawenda – ziołolecznictwo
Działanie lawendy:
- poprawia trawienie
- działa przeciwbólowo
- działa antyseptycznie i bakteriobójczo
Picie naparu z kwiatów lawendy wspomaga trawienie, gdyż poprawia on wydzielanie soków żołądkowych i żółci. Napar z lawendy reguluje pracę jelit i pomaga na wzdęcia i kolki.
Nacieranie olejkiem lawendowym miejsc dotkniętych reumatyzmem przynosi ulgę w bólu. Olejek można stosować bezpośrednio na skórę, bez rozcieńczania.
Olejek lawendowy ma działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i antyseptyczne. Można go używać do płukania jamy ustnej, gdy mamy zapalenie gardła albo afty. Olejek należy rozcieńczyć w letniej wodzie.
Stosuje się go także w leczeniu trądziku; jest składnikiem toników, kremów i maści. Mydło lawendowe ma działanie ściągające i antybakteryjne.
Lawenda hamuje nadmierne wydzielanie łoju, stymuluje porost włosów, zapobiega ich wypadaniu oraz zwalcza łupież i odżywia skórę głowy. Dlatego jest składnikiem kosmetyków na problemy skóry i z włosami.
Nalewka z lawendy stosowana w okresie zwiększonego zagrożenia przeziębieniami i grypą zwalcza drobnoustroje i pobudza układ odpornościowy.
Przepis na napar z lawendy
1 łyżkę suszonej lawendy zalać wrzącą wodą (250ml) lub mlekiem i parzyć 10 minut.
Zaleca się picie 2-3 razy dziennie po 100-200 ml naparu lub 1 szklankę na noc.
Przepis na nalewkę z lawendy
- 4 garści świeżych kwiatów lawendy zalać 40-procentowym alkoholem (kwiaty należy całkowicie zakryć).
- Ostawić na 2 tygodnie, codziennie wstrząsać naczyniem.
- Po 2 tygodniach przecedzić.
W okresie przeziębień i grypy profilaktycznie zażywać codziennie jedną łyżeczkę nalewki. W razie bólu mięśni lub zapalenia korzonków stosować nalewkę do nacierania bolących miejsc.
Lawenda w kuchni

Lawenda jest stosowana w kuchni do gotowania. Jest składnikiem mieszanki pod nazwą zioła prowansalskie. Suszona lawenda komponuje się z rozmarynem, oregano, majerankiem i cząbrem. Stosuje się ją do przyprawiania mięsa. Należy jednak używać jej z umiarem, gdyż może zdominować smak potrawy. Lawendę dodaje się też do aromatyzowania cukru do wypieków i deserów.
Lawenda na mole i komary
Ususzoną lawendę warto umieścić w bawełnianym woreczku i włożyć go do szafy z ubraniami. Odstraszy mole i nada wnętrzu szafy piękny zapach. Warto taki woreczek od czasu do czasu zgnieść w dłoni. Wówczas pobudzimy kwiaty do wydzielania aromatycznego zapachu.
Kwitnąca lawenda w doniczce na tarasie lub rosnąca przy nim latem skutecznie odstrasza komary.
Przeciwwskazania do stosowania lawendy
Jak w każdym przypadku należy wciąć pod uwagę sytuacje, w których stosowanie ziół jest niewskazane. Są to:
- ostre stany zapalne układu pokarmowego
- alergia – niektórzy mogą mieć objawy uczelnia na silny zapach lawendy
- pierwszy trymestr ciąży i matki karmiące