kurzajki

Kurzajki – jak rozpoznawać i jak leczyć?

Zdrowie

Kurzajki, inaczej brodawki, to zmiany na skórze w postaci narośli, spowodowane zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Największe ryzyko zakażenia wirusem panuje na basenach. 

Jak można się zarazić kurzajką?

Wirusem HPV można łatwo się zarazić poprzez kontakt z zainfekowaną osobą, np. poprzez podanie dłoni lub z przedmiotem, którego dotykała. Wirus brodawczaka ludzkiego przenoszony jest przez wilgoć, np. na basenie, saunie, hotelowych wykładzinach, sali treningowej, pod prysznicem czy na mokrych ręcznikach. 

Jak rozpoznać kurzajkę?

Kurzajki pojawiają się najczęściej na dłoniach i stopach, rzadziej na innych częściach ciała. Brodawki są wypukłe, występują w naturalnym odcieniu skóry lub kolorze brunatnym. Zazwyczaj nie są bolesne, ale wyglądają nieestetycznie. Jedynie brodawki na stopach mogą powodować dyskomfort podczas chodzenia.

Jak pozbyć się kurzajek?

Po zauważeniu niepokojących zmian skórnych najlepiej udać się do dermatologa. Do leczenia brodawek skórnych wykorzystuje się najczęściej kwas salicylowy lub mlekowy. Preparat na kurzajki w postaci płynu, maści, plastrów lub żelu stosuje się miejscowo w zmienione miejsce na skórze. Dodatkowo złuszcza się naskórek.

Naturalne sposoby na brodawki

Można spróbować usunąć kurzajki wyciągami z ziół. Sok z łodyg jaskółczego ziela (glistnika) oraz mniszka lekarskiego przykładamy w miejscu zmiany na skórze. Albo robimy okład ze zmiażdżonego ząbka czosnku i zaklejamy plastrem (kilka razy dziennie).

Usuwanie kurzajek u dermatologa

Jeśli nie pomaga farmakologia ani sposoby naturalne, można spróbować usunąć brodawki. Krioterapia to zabieg wymrażania brodawek skórnych za pomocą ciekłego azotu. Elektrokoagulacja polega na niszczeniu kurzajek prądem, jest bolesna. Kuracja laserem CO2 precyzyjnie usuwa znamiona skórne, jednak istnieje ryzyko powstania po nim blizny. Podobnie jak po łyżeczkowaniu kurzajki.

Profilaktyka kurzajek

Najważniejsza jest higiena osobista oraz unikanie kontaktu z zainfekowanymi przedmiotami i osobami będącymi nosicielami wirusa HPV. Korzystając z saun czy basenów, zawsze należy mieć własne obuwie oraz ręcznik. Po treningu dyscyplin sportowych, które ćwiczy się na boso trzeba dezynfekować stopy. Nie chodzić boso po dywanach, wykładzinach czy posadzkach, zwłaszcza basenowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *