Kraków

Kraków – Top 10 najciekawszych miejsc

Turystyka

Kraków, dawna stolica Polski, to jedno z najpiękniejszych miast. Bogate w zabytki, ciekawe miejsca, muzea, atrakcje przyrodnicze. Oto, co warto zobaczyć w Krakowie.

Wawel

Wzgórze wawelskie to dawny ośrodek władzy: książęcej, biskupiej i królewskiej. Dziś stoi tu zamek królewski pełniący funkcję muzeum oraz katedra. W zamkowych wnętrzach można zobaczyć: zachowane królewskie komnaty, kolekcję sztuki Wschodu, skarbiec i zbrojownię, unikatowy zbiór arrasów, a także ekspozycję archeologiczną. Każdą z wystaw można zwiedzać osobno. Warto przynajmniej wejść na zamkowy dziedziniec oraz podziwiać widoki z murów fortyfikacyjnych.

Katedra na Wawelu to miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku. Leżą tu prawie wszyscy polscy królowie, począwszy od Władysława Łokietka, członkowie ich rodzin, biskupi krakowscy, a także wodzowie, przywódcy polityczni i poeci. Nawę główną zajmuje konfesja św. Stanisława – ołtarz, w którym umieszczono relikwie biskupa. W jednej z katedralnych wież wisi dzwon Zygmunt. Bije tylko z okazji najważniejszych uroczystości kościelnych i narodowych.

Przed jaskinią Smoczą Jamą u stóp Wawelu stoi pomnik smoka. Rzeźba jest zasilana gazem, a bestia zieje prawdziwym ogniem.

Rynek Główny

To największy plac średniowiecznej Europy. Powstał w 1257 roku, gdy lokowano Kraków jako miasto. Jest wpisany na światową listę UNESCO. Otoczony kamienicami, kościołami, ogródkami kawiarnianymi, jest perłą architektoniczną. Z dawnych budynków do dziś zachowały się Sukiennice – z kramami na dole, siedzibą Muzeum Narodowego u góry (można tam zobaczyć m.in. „Hołd Pruski” Jana Matejki) i wystawą Podziemny Rynek pod powierzchnią gruntu.

Na rynku stoi także kościółek św. Wojciecha, wieża pozostała po wyburzonym w XIX w. ratuszu i kościół Mariacki, z charakterystycznymi wieżami i monumentalnym gotyckim ołtarzem autorstwa Wita Stwosza. Z wyższej wieży co godzinę odgrywany jest na trąbce Hejnał Mariacki.

Przez Rynek Główny wiedzie Droga Królewska – trasa, którą królowie podążali na Wawel. Prowadzi od kościoła św. Floriana przy placu Matejki, przez Bramę Floriańską, rynek, ulice Grodzką i Kanoniczą do zamku królewskiego. Warto się nią przejść, aby zobaczyć dawny Kraków w pigułce.

W sąsiedztwie rynku znajdują się też budynki Uniwersytetu Jagiellońskiego, najstarszej polskiej uczelni, monumentalny budynek Teatru Słowackiego, Muzeum Czartoryskich z unikalną kolekcją sztuki, średniowieczne kościoły, Mały Rynek i Plac Szczepański, na których odbywa się szereg miejskich imprez.

Rynek Główny otacza pierścień Plant – zielonego terenu powstałego w miejscu dawnych murów miejskich – miejsce wypoczynku i rekreacji.

Kazimierz

Dawniej osobne miasto, zamieszkiwane przez Żydów i Polaków, dziś miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. Centrum Kazimierza żydowskiego stanowiła obecna ulica Szeroka, przy której stoi stara synagoga (dziś muzeum), a co roku odbywa się tutaj Festiwal Kultury Żydowskiej. W synagodze Remuh odbywają się jeszcze nabożeństwa, a cmentarz jest udostępniany turystom. Wokół Placu Nowego mieści się szereg klubów, kawiarni i galerii, a na placu odbywają się czasem targi staroci.

Kazimierz chrześcijański to z kolei okolice placu Wolnica, na którym stoi dawny ratusz (dziś siedziba Muzeum  Etnograficznego), a w sąsiedztwie kościoły św. Katarzyny i Bożego Ciała. Do położonego bliżej Wisły Kościoła oo. Paulinów na Skałce co roku w dniu św. Stanisława wyrusza z Wawelu procesja. Jest tam również panteon – miejsce pochówku znanych poetów, pisarzy, naukowców.

Salwator i Zwierzyniec

W odległości kilkuset metrów od Rynku rozpościera się ogromna płaska łąka, pełniąca funkcję terenu rekreacyjnego i miejsca dużych wydarzeń. To Błonia Krakowskie. Błonia sąsiadują z parkiem Jordana, pełnym placów zabaw dla dzieci, główną siedzibą Muzeum Narodowego i Biblioteką Jagiellońską oraz obiektami klubów sportowych Wisła i Cracovia.

Stamtąd już blisko na Kopiec Kościuszki – symbol dążeń niepodległościowych, zbudowany w czasach zaborów. Na kopiec wiedzie urokliwa aleja od kościoła ss. Norbertanek na Salwatorze – miejsca, gdzie w oktawę Bożego Ciała zaczyna swój pochód legendarny Lajkonik, obok cmentarza – miejsca pochówku wielu zasłużonych krakowian, na górę do pierścienia fortecznego, który otacza Kopiec Kościuszki. Ze szczytu kopca roztacza się piękna panorama Krakowa.

Podgórze

Podgórze, położone na prawym brzegu Wisły, w XVIII wieku było osobnym miastem, w 1915 r. połączyło się z Krakowem. Najlepiej się tam dostać z Kazimierza pieszo-rowerową kładką o. Bernatka, obwieszoną „kłódkami zakochanych”.

Na Rynku Podgórskim zachwyca misternymi wieżami kościół św. Józefa. Za nim znajduje się park im. Bednarskiego, poprzez który można dojść do wzgórza Lasoty, na którym stoi XI-wieczny maleńki kościół św. Benedykta, oraz do kładki prowadzącej na kopiec Krakusa, uważany za mogiłę legendarnego założyciela Krakowa. Z kopca rozciąga się piękna panorama miasta.

U stóp kopca znajduje się nieczynny już kamieniołom Libana, w latach II wojny światowej hitlerowski obóz pracy przymusowej dla Polaków. Tutaj m.in. kręcono sceny do filmu „Lista Schindlera” Stevena Spielberga. Na terenie Podgórza hitlerowcy założyli również obóz koncentracyjny „Płaszów”, funkcjonujący w latach 1942–1945. A w centrum funkcjonowało getto, w którym przetrzymywano Żydów przed wywózką do miejsc kaźni. Upamiętnia to symboliczny pomnik – krzesła na Placu Bohaterów Getta.

W dawnym budynku administracji fabryki Oskara Schindlera przy ul. Lipowej powstał oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, prezentujący życie miasta pod nazistowską okupacją. Wystawa przyciąga tłumy zwiedzających. Z kolei w miejscu dawnych hal fabrycznych i baraków, w których przebywali uratowani przez Schindlera Żydzi, działa Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Tyniec

Do Tyńca warto wybrać się drogą wodną – na pokładzie kursujących po Wiśle statków turystycznych oraz Krakowskiego Tramwaju Wodnego. Ma tam swoją siedzibę jeden z najstarszych klasztorów w całej Polsce – oo. Benedyktyni. Można zwiedzać opactwo, piękny kościół i krużganki, można tam także przenocować. Na klasztornym dziedzińcu warto odwiedzić sklepik z benedyktyńskimi specjałami. Okolice Tyńca to z kolei idealne miejsce na wyprawy rowerowe.

Nowa Huta

Nowa Huta miała być wizytówką Polski w świecie. Najpierw miasto, potem dzielnica, zbudowano na gruntach dawnych wsi, w sąsiedztwie kombinatu metalurgicznego, dla jego pracowników. Powstało wyjątkowe założenie urbanistyczne, w kształcie wachlarza, z monumentalnymi budynkami o renesansowych cechach, zbudowane na zasadzie koncepcji tzw. jednostki sąsiedzkiej. Osią architektoniczną jest Plac Centralny im. Ronalda Reagana.

Najciekawszą realizacją socrealistycznej architektury w Nowej Hucie jest centrum administracyjne huty, zwane „Pałacem Dożów”. W latach 50. XX w. pod nowohuckimi osiedlami wybudowano ponad 250 schronów przeciwlotniczych. Kilka z nich jest udostępnionych do zwiedzania, m.in. znajdujący się pod dawnym kinem „Światowid”, dziś siedzibą „Muzeum PRL”.

W alei Róż stał kiedyś wielki pomnik Lenina (zdemontowany w 1989 r.), jego miniaturkę można zobaczyć w sąsiadującej kawiarni „Stylowa”.

Kościół w Mogile oraz przyległy do niego klasztor cystersów należą do najcenniejszych obiektów sakralnych Małopolski. Tu przechowywany jest słynący łaskami krucyfiks. Inne nowohuckie kościoły, jak Arka Pana w Bieńczycach czy kościół w Mistrzejowicach to przykłady architektury modernistycznej, za to odegrały ważną rolę podczas robotniczych protestów w latach 80. XX wieku.

Zakrzówek

Zakrzówek to miejsce przypominające Chorwację. Znajduje się w dzielnicy Dębniki. Jak głosi legenda, wśród okolicznych urwisk, mistrz Twardowski prowadził tu szkołę magii i czarnoksięstwa. Zalew Zakrzówek powstał w 1990 r. po zalaniu starego kamieniołomu wapiennemu. Dzięki temu woda w nim posiada niezwykły lazurowy kolor. Skaliste brzegi i duża głębokość akwenu nie odstraszają śmiałków pływania, chętnie ćwiczą tutaj profesjonalni płetwonurkowie, a zimą kąpią się morsy.

Czyżyny i Muzeum Lotnictwa

Muzeum Lotnictwa Polskiego funkcjonuje na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny (jednego z najstarszych lotnisk wojskowych na świecie). Od lat 60. można tu oglądać samoloty wycofane z użytku przez wojsko lub władze państwowe polskie oraz zagraniczne. Muzeum jest też w posiadaniu 25 samolotów pochodzących z kolekcji Hermanna Goeringa. Muzeum rokrocznie, w czerwcu, organizuje Małopolski Piknik Lotniczy.

Park Lotników sąsiadujący z muzeum to kolejny duży teren rekreacyjny w Krakowie, z alejkami dla rolkarzy, rowerów i biegaczy. Na obrzeżach parku z jednej strony znajduje się interaktywny Ogród Doświadczeń, z drugiej efektowna podświetlana fontanna.

Bielany i Las Wolski

Las Wolski to olbrzymi teren rekreacyjny o wielkich walorach krajobrazowych. Znajduje się tam m.in. ogród zoologiczny, kopiec Piłsudskiego, klasztor oo. Kamedułów, do którego kobiety mają wstęp jedynie przez kilka wyznaczonych dni w roku, a w pobliżu – renesansowa Willa Decjusza otoczona pięknym kameralnym parkiem z rzeźbami Bronisława Chromego.

 

© Wiesz24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *