Z Chin rozrzestrzenia się koronawirus wywołujący chorobę układu oddechowego. Oto zasady, jak zmniejszyć ryzyko zakażenia.
Koronawirus wywołuje infekcje układu oddechowego. Objawy są podobne do tych, które mają grypa i zapalenie płuc: gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel, duszności.
W Polsce nie odnotowano na razie ani jednego przypadku zakażenia, ale zapewne jest to tylko kwestia czasu. Koronawirus jest już bowiem obecny w Europie.
Osoby wracające z Chin (zwłaszcza z miasta Wuhan), u których występują objawy przypominające grypę, proszone są o zgłaszanie się do izby przyjęć oddziałów zakaźnych i poinformowanie o odbytej podróży.
Zasady profilaktyki zakażeń
Przy grożącej nam epidemii wirusa, eksperci przypominają o podstawowych zasad profilaktyki zakażeń:
- Jak najczęściej myć ręce, używając mydła i wody albo preparatów odkażających z alkoholem.
- Przy kichaniu i kaszlu zakrywać usta chusteczką lub zgiętym łokciem.
- Unikać bliskiego kontaktu z osobami, które mają gorączkę i kaszlą.
- Przy wystąpieniu objawów chorobowych takich jak gorączka, kaszel i trudności z oddychaniem zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.
- Zalecane jest szczepienie przeciw grypie.
- Zalecenia dla podróżnych obejmują unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego.
Koronawirus w Polsce
Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnia, że służby państwowe są w pełnej gotowości na wypadek stwerdzenia przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce.
Minister wyjaśnia, że koronawirus jest bardzo zakaźny, ale pod względem ryzyka i zagrożenia dla zdrowia porównywalny z wirusem grypy prawdziwej. – To nie są wirusy jak MERS czy Ebola, które powodują natychmiastowe zagrożenie życia – mówi minister. Jednak u osób z zaburzeniami odporności, współistniejącymi chorobami układu sercowo-naczyniowego czy płuc, a także u seniorów i dzieci zagrożenie powikłaniami jest większe. Zobacz też: Koronawirus jest już w Niemczech.
Główny Inspektor Sanitarny odradza – jeśli to możliwe – podróżowania do Azji Południowo-Wschodniej.
na podst. PAP
Zobacz też: Domowe sposoby na przeziębienie