Koronawirus z Wuhan

Koronawirus – jak się przed nim chronić?

Zdrowie

Z Chin rozrzestrzenia się koronawirus wywołujący chorobę układu oddechowego. Oto zasady, jak zmniejszyć ryzyko zakażenia.

Koronawirus wywołuje infekcje układu oddechowego. Objawy są podobne do tych, które mają grypa i zapalenie płuc: gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel, duszności.

W Polsce nie odnotowano na razie ani jednego przypadku zakażenia, ale zapewne jest to tylko kwestia czasu. Koronawirus jest już bowiem obecny w Europie.

Osoby wracające z Chin (zwłaszcza z miasta Wuhan), u których występują objawy przypominające grypę, proszone są o zgłaszanie się do izby przyjęć oddziałów zakaźnych i poinformowanie o odbytej podróży.

Zasady profilaktyki zakażeń

Przy grożącej nam epidemii wirusa, eksperci przypominają o podstawowych zasad profilaktyki zakażeń:

  • Jak najczęściej myć ręce, używając mydła i wody albo preparatów odkażających z alkoholem.
  • Przy kichaniu i kaszlu zakrywać usta chusteczką lub zgiętym łokciem.
  • Unikać bliskiego kontaktu z osobami, które mają gorączkę i kaszlą.
  • Przy wystąpieniu objawów chorobowych takich jak gorączka, kaszel i trudności z oddychaniem zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.
  • Zalecane jest szczepienie przeciw grypie.
  • Zalecenia dla podróżnych obejmują unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego.

Koronawirus w Polsce

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnia, że służby państwowe są w pełnej gotowości na wypadek stwerdzenia przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce.

Minister wyjaśnia, że koronawirus jest bardzo zakaźny, ale pod względem ryzyka i zagrożenia dla zdrowia porównywalny z wirusem grypy prawdziwej. – To nie są wirusy jak MERS czy Ebola, które powodują natychmiastowe zagrożenie życia – mówi minister. Jednak u osób z zaburzeniami odporności, współistniejącymi chorobami układu sercowo-naczyniowego czy płuc, a także u seniorów i dzieci zagrożenie powikłaniami jest większe. Zobacz też: Koronawirus jest już w Niemczech.

Główny Inspektor Sanitarny odradza – jeśli to możliwe – podróżowania do Azji Południowo-Wschodniej.

na podst. PAP

Zobacz też: Domowe sposoby na przeziębienie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *