W Kłodawie w województwie wielkopolskim na głębokości 600 metrów można zwiedzać korytarze dawnej kopalni soli. To najgłębiej na świecie położona trasa turystyczna.
Zjazd na dół odbywa się górniczą windą, w ciemności, z prędkością 6 metrów na sekundę, co już na początku dostarcza dużych wrażeń.
Kopalnię można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem. Spacer labiryntem korytarzy do kaplicy św. Kingi (patronki górników solnych) i oglądanie dawnych komór solnych zajmuje około dwóch i pół godzin. Długość trasy to około półtora kilometra.
Sól kłodawska
Kopalnia Soli w Kłodawie powstała w latach 50. XX wieku. Złoża odkryto jeszcze przed II wojną światową. Wydobycie rozpoczęło się w 1956 r. i trwa ono nieprzerwanie do dziś.
Znajdują się tam pokłady soli cechsztyńskiej – powstałej z odparowania mórz i oceanów 200 mln lat temu. Sól zalega w rejonie Kłodawy na głębokości około sześciu tysięcy metrów. Masy solne zostały wypiętrzone ku powierzchni tak, że można ją pozyskać znacznie wyżej, na głębokości ok. 500 m pod powierzchnią ziemi.
Złoże kłodawskie ma zróżnicowaną strukturę: oprócz tzw. starszej soli kamiennej białej, znajdują się w nim pokłady starszej soli szarej (tzw. soli drogowej), młodszej soli magnezowo-potasowej o zawartości oraz najmłodszej soli różowej, która do złudzenia przypomina modną sól himalajską.
Obecnie prace wydobywcze prowadzi się na głębokości 750 m.
Podziemna Trasa Turystyczna
W 2004 roku w kłodawskiej kopalni soli udostępniono podziemną trasę turystyczną na głębokości 600 metrów. Zwiedzanie odbywa się korytarzami, którymi dawniej transportowano urobek. Jest to najgłębiej na świecie położona trasa turystyczna udostępniona zwiedzającym.
Sala koncertowa
Spośród tysięcy komór wydobywczych tylko część jest udostępniana zwiedzającym. Największa z nich ma 15 metrów wysokości i ponad 200 metrów długości. Znajduje się w niej sala koncertowa na 500 miejsc. Dwudziestego kwietnia 2007 roku padł tu rekord Guinnessa w kategorii „koncert na największej głębokości”. Muzycy z Filharmonii Kaliskiej oraz solista skrzypek Dymitrij Vasiljew zagrali „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego.
Zwiedzanie
Zjazdy na dół odbywają się od 9.00 do 14.30 w dni powszednie. W soboty, niedziele, święta oraz przedłużone weekendy kopalnia jest nieczynna dla turystów. Bilet kosztuje ok. 40 zł. Każdy ze zwiedzających otrzymuje na pamiątkę woreczek soli kuchennej, a w sklepiku można kupić lampy z różowej soli. W 2007 r. najstarszą część kopalni wpisano do rejestru zabytków. Obecnie trwają prace nad utworzeniem tu uzdrowiska.