Jak wybrać konto bankowe?

Jak wybrać dobre konto bankowe?

Pieniądze

Brak opłat za prowadzenie rachunku, premia za przeniesienie, rabaty na zakupy, zwrot części wydatków – banki prześcigają się w ofertach, aby namówić klienta do założenia u nich rachunku.

Do posiadania konta osobistego w banku nie trzeba dziś już nikogo przekonywać. Jest to podstawowy produkt bankowy i większość z nas nie wyobraża już sobie życia bez niego. Banki świadczące usługi dla klientów indywidualnych konkurują ze sobą i starają się zachęcić do założenia konta właśnie u nich. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy porównywaniu ofert.

Po pierwsze nie należy się kierować reklamą obejrzaną w telewizji, gdzie sympatyczna pani mówi, że tylko to konto jest najlepsze ze wszystkich. Pani została do tej roli wynajęta i nie opowiada o swoich własnych doświadczeniach.

Opinie o producie

Po drugie warto zapytać rodzinę i znajomych o opinię na temat banku, w którym mają konta. Czy poleciliby swój bank i dlaczego? Jakie są opłaty? Bliskie nam osoby przekażą sprawdzoną w praktyce wiedzę na temat jakości usług świadczonych przez konkretny bank, opowiedzą o zaletach i mankamentach.

reklamy
Reklamy na peronie stacji metra.

Czas przelewów

Po trzecie warto wziąć pod uwagę to, w jakim banku rachunek ma nasz pracodawca lub inny podmiot, który będzie zasilał nasz rachunek. Rachunek bankowy w tym samym banku oznacza natychmiastowe wykonanie przelewu wewnątrz banku. Przed weekendem albo dniami świątecznymi to może mieć spore znaczenie.

Porównanie ofert

Po czwarte, ale jest to jednocześnie najważniejszy aspekt sprawy: należy porównać oferty kilku banków. Gdy wybraliśmy już banki, które wydają nam się sensowne (bo polecili nam je znajomi, albo nasz pracodawca ma tam konto firmowe, albo z jakiegoś jeszcze innego powodu), zróbmy porównanie ofert. Czy konto jest bezpłatne? Ile kosztuje przelew do innego banku? Czy karta płatnicza jest bezpłatna? Z których bankomatów wypłaty są darmowe?

W wielu bankach można uniknąć opłaty za prowadzenie konta pod warunkiem, że co miesiąc będzie na nie wpływać nasze wynagrodzenie lub określona kwota.

Nowoczesna bankowość

Dla części osób znaczenie mogą mieć nowe technologie płatnicze. Czy dane konto jest dostępne w formie aplikacji mobilnej? Warto sprawdzić opinie w sieci, czy taka aplikacja dobrze działa, czy jest wygodna w obsłudze i czy jest dobrze zabezpieczona.

Kolejnym argumentem mogą być specjalne oferty banku, na przykład zniżki na korzystanie z klubu fitness lub inne usługi.

Konto dopasowane

Warto z dystansem podchodzić do ofert „kont za zero”. Takie oczywiście istnieją, ale najczęściej tylko wtedy, gdy z nich aktywnie korzystamy (przelewamy wynagrodzenie, płacimy kartą). Zanim zdecydujemy się na założenie darmowego rachunku, sprawdźmy dokładnie koszty operacji, z których będziemy korzystać. W razie wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na infolinię banku lub wybrać się do oddziału, aby dowiedzieć się o szczegóły.

Aby wybrać dobre dla siebie konto, warto przeanalizować swoje potrzeby i nie dać się złapać na bonusy, z których i tak nie będziemy korzystać lub które są obwarowane warunkami, których nie będziemy w stanie spełnić. Wybór mamy spory, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

 

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *