Niewielu osobom udaje się rzucić palenie za pierwszym razem. Poznaj sposoby, jak najmniej boleśnie uwolnić się od nałogu palenia papierosów.
Aby skutecznie rzucić palenie, trzeba wypracować w sobie zdrowe nawyki i metody radzenia sobie w sytuacjach stresowych.
Stopniowe ograniczanie
Zrób sobie plan ograniczenia palenia. Jeśli Twój nałóg jest silny, zacznij od zmniejszenia dawki o 2-3 papierosy dziennie. Po tygodniu lub dwóch o kolejne sztuki mniej, aż dojdziesz do całkowitego wyeliminowania palenia. Trzymaj się konsekwentnie tego planu. Możesz też zacząć od zapisywania liczby wypalanych papierosów i dopiero potem opracować harmonogram rzucania palenia.
Znajdź zajęcie
Staraj się unikać sytuacji, w których czujesz potrzebę zapalenia papierosa. Przekieruj wtedy uwagę na coś innego, np. sięgnij po telefon lub książkę, powiedz coś do kogoś, weź psa na spacer, zacznij sprzątać itp. Omijaj miejsca, w których wolno palić. W pracy nie wychodź z kolegami na papierosa.
Poproś bliskich o wsparcie
Poinformuj rodzinę lub znajomych o zamiarze rzucenia palenia. Poproś ich o wsparcie i wyrozumiałość, kiedy będziesz miał zły nastrój, co często się zdarza podczas wychodzenia z nałogu. Może uda ci się namówić kogoś bliskiego na wspólne rzucenie nałogu. Razem będzie wam łatwiej.
Zajmij ręce
Spróbuj wyeliminować uczucie „pustki w rękach”. Noś przy sobie coś, co zajmie dłonie, np. piłeczkę antystresową, gumkę do włosów, gniotka, bransoletkę, długopis, breloczek, cokolwiek, co uniemożliwi ci sięgnięcie po papierosa.
Żuj, chrup
Gdy ssie głód nikotynowy, zamiast sięgnąć po papierosa zastąp go czymś innym. Weź do ust gumę do żucia, pestkę słonecznika, dyni, żurawinę czy inne bakalie. Może to być też kawałek jabłka lub marchewki. W ten sposób nie utyjesz, a zastąpisz innym smakiem smak papierosa.
Farmakologia
Aby rzucić palenie, trzeba czasem wesprzeć się środkami farmakologicznymi. Ale nigdy nie rób tego na własną rękę. Przed wizytą w aptece odwiedź najpierw lekarza i koniecznie skonsultuj z nim dobór leków lub innych specyfików typu plastry antynikotynowe.
Telefoniczna pomoc palącym
Możesz skorzystać z pomocy Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym na nr tel. 801 108 108 (czynna jest od pon. do pt. w godz. 11-19). To ogólnopolska, specjalistyczna placówka udzielająca porad przez telefon dla osób, których dotyczy problem uzależnienia od tytoniu. Działa przy Zakładzie Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii-Instytucie w Warszawie.
Nagrody za postępy
Nagradzaj się za każdy sukces w rzucaniu palenia. Zrób sobie jakąś przyjemność, kup sobie drobiazg, wyjdź do kina lub kawiarni, albo do fryzjera. Największą nagrodą będzie twoje zdrowie.
Palenie a zdrowie
Pamiętaj, że dym tytoniowy zawiera aż 7 tysięcy związków chemicznych, z czego prawie wszystkie są toksyczne, a 70 z nich jest rakotwórczych. Palenie skraca życie, jest przyczyną nowotworów. Choroby wywołane paleniem tytoniu to m. in.: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, zawał serca, choroba niedokrwienna serca, tętniak aorty, astma oskrzelowa, gruźlica, przewlekła choroba obturacyjna płuc, refluks żołądkowo-przełykowy, wrzody żołądka i dwunastnicy, udar mózgu, osteoporoza, zaćma, choroba Leśniowskiego-Crohna. Palenie papierosów ma też negatywny wpływ na męską płodność, a u kobiet przyspiesza menopauzę.