hanami, kwitnące drzewo wiśni

Hanami – czas, gdy w Japonii kwitną wiśnie

Turystyka

Czas, gdy w Japonii kwitną wiśnie, czyli święto hanami, jest bardzo wyczekiwany. Wówczas cały krajobraz zamienia się w magiczną krainę i mieni się odcieniami różu.

Japońska kultura i tradycja mają długą historię i bardzo się różnią od europejskich. Z tego powodu Japonia przyciąga każdego roku miliony turystów. Jednym z elementów tej japońskiej kultury jest umiejętność czerpania radości nawet z najdrobniejszych szczegółów. Przykładem może być hanami, czyli japoński zwyczaj podziwiana kwitnących kwiatów, a w szczególności kwitnących drzew wiśni. Wówczas cały kraj zamienia się w magiczną krainę i mieni się odcieniami różu.

Hanami – tradycyjny japoński zwyczaj podziwiania kwiatów, głównie kwitnących wiśni.

Tradycja hanami liczy sobie kilkaset lat i jest wciąż żywa. Wiosną, gdy wiśniowe drzewa zostają obsypane różowym kwieciem, mieszkańcy Japonii i turyści cieszą oczy tym pięknym zjawiskiem przyrodniczym. Tłumnie zbierają się w japońskich parkach i ogrodach. Robią to zarówno w dzień, jak i w nocy, kiedy to pod drzewami wiśni urządzają zabawy, a ciemność rozświetlają papierowymi lampionami.

Hanami na świecie

Hanami obchodzi się także poza Japonią, na przykład w USA. W czasie, gdy kwitną wiśnie, Amerykanie organizują Narodowy Festiwal Kwiatów Wiśni. Wydarzenie to związane jest z faktem, że ponad sto lat temu Japonia podarowała Stanom Zjednoczonym 3000 wiśniowych drzew, które zostały posadzone w Waszyngtonie i rosną tam do dziś. Gest ten był wyrazem przyjaźni między tymi dwoma państwami, a w roli takiego prezentu najlepiej sprawdził się właśnie podstawowy japoński symbol.

Kiedy w Japonii kwitną wiśnie?

Czasu, gdy w Japonii rozkwitają wiśnie, mieszkańcy i turyści wyczekują niecierpliwie. Każdego roku meteorolodzy przygotowują prognozy pogody, w których niezwykle dokładnie potrafią przewidzieć czas pojawienia się pierwszych kwiatów. Oczywiście wszystko zależy od warunków atmosferycznych, czyli temperatury, opadów deszczu, wiatru. Nie bez znaczenia jest także lokalizacja regionu. Najwcześniej rozwijają się one na południu kraju, a najpóźniej na północy. Jedno jest pewne – kwitnące wiśnie można podziwiać przez całą wiosnę, ale najlepiej jest zrobić to na przełomie marca i kwietnia. Wtedy efekty wizualne są najbardziej spektakularne.

Gdzie oglądać kwitnące wiśnie?

Drzewa wiśni pokryte setkami tysięcy delikatnych, różowych kwiatów najlepiej prezentują się w następujących miejscach:

  • Park Shinjuku Gyoen w Tokio
  • Park Sumida w Tokio
  • Ueno Park w Tokio
  • Parl Inokashira w Tokio
  • Park Chidorigaguchi w Tokio
  • cmentarz Aoyama w Tokio
  • tokijski ogród Koishikawa Korakuen
  • Park Nakajima w Sapporo
  • Maruyama Park w Kioto
  • okolice góry Fuji

Polecamy

W kwietniu warto wybrać się nie tylko do Japonii, ale też do Tajlandii. Tam bowiem w dniach 13-15 kwietnia obchodzi się święto Songkran, czyli tajski Nowy Rok.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *