Luty to w Polsce sezon zachorowan na grypę.

Grypa – przed wirusem najlepiej chroni szczepienie

Zdrowie

Grypa wiąże się z ryzykiem wystąpienia różnych, często groźnych powikłań. Najskuteczniej chroni przed nią szczepienie.

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych występującą we wszystkich grupach wiekowych i najgroźniejszym z powszechnie występujących zakażeń wirusowych układu oddechowego. Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku na świecie na pełnoobjawową grypę choruje średnio aż 20–30 proc. dzieci i 5–10 proc. osób dorosłych.

W strefie klimatu umiarkowanego, w jakim jest Polska, sezon grypowy trwa od października do kwietnia, najczęściej osiągając szczyt pod koniec lutego.

Najwięcej zachorowań na grypę w Polsce przypada na koniec lutego.

Grypa jest przenoszona drogą kropelkową. Wystarczy kichnięcie, by wirus grypy przeniósł się na drugą osobę. Jedno kichnięcie to około trzech tysięcy kropelek z wirusem pędzącym z prędkością 167 km/h.

Dlatego, podkreślają eksperci, tak istotne jest przestrzeganie zasad higieny, m.in. częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby. W miejscach publicznych i w środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia. Lekarze radzą, aby zadbać o kondycję fizyczną i właściwą dietę, co ma znaczący wpływ na odporność.

Jak się chronić przed wirusem:

  • częste mycie rąk
  • kichanie w zgięcie łokciowe
  • w sklepach, autobusach unikać dotykania elementów wyposażenia
  • aktywnośc fizyczna
  • zdrowa dieta
  • szczepienie

Grypa czy przeziębienie?

Ze względu na podobne objawy grypa często jest mylona z przeziębieniem. Jaka jest między nimi różnica? Grypa atakuje nagle, towarzyszy jej gorączka, często wyższa niż 39 stopni, bóle mięśni, stawów oraz głowy. Typowym objawem jest suchy męczący kaszel. W przeciwieństwie do przeziębień, podczas grypy rzadko występuje katar i ból gardła.

Wiele osób nie umie odróżnić przeziębienia od grypy. Próbujemy leczyć się domowymi sposobami lub lekami dostępnymi w aptekach bez recepty. Bardzo często jest to bezskuteczne i choroba nie ustępuje. Gdy objawy nie ustępują, idziemy do lekarza. Tymczasem przedłużająca się grypa może prowadzić do groźnych powikłań.

Więcej o objawach grypy: Trwa sezon na grypę. Objawy i leczenie

Szczególnie niebezpieczna grypa jest dla kobiet w ciąży, seniorów i małych dzieci, ale również dla pacjentów z przewlekłymi chorobami np. serca i płuc, a także dla diabetyków. Te osoby są w grupie podwyższonego ryzyka.

Powikłania pogrypowe

Zachorowanie na grypę wiąże się z ryzykiem wystąpienia różnego rodzaju powikłań, które potrafią być bardzo niebezpieczne. Do najczęstszych należą: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego oraz niewydolność oddechowa. Istnieje również ryzyko powikłań neurologicznych: zapalenie mózgu oraz zapalenie opon mózgowych.

Szczepienia przeciw grypie

Specjaliści od lat przekonują do zaszczepienia się przeciwko grypie. Szczepienia najskuteczniej chronią przed wirusami grypy, ale również zmniejszają liczbę kosztownych hospitalizacji, szczególnie wśród osób starszych.

Polecamy: Ciąża a szczepienia przeciwko grypie – szczepić się czy nie?

Przeciwwskazania do szczepień zdarzają się niezwykle rzadko, jednak osoby uczulone na białko jaja kurzego, czy nadwrażliwe na składniki szczepionki nie mogą przyjąć szczepienia przeciw grypie. Osoby te często należą do grup ryzyka, dla których grypa i jej powikłania mogą być niezwykle niebezpieczne. Dlatego – podkreślają eksperci – bardzo ważne jest, aby osoby z najbliższego otoczenia pacjenta, który jest podatny na zakażenie, ale nie może zostać zaszczepiony ze względu na np. zbyt młody wiek lub trwałe przeciwwskazania medyczne, zaszczepiły się przeciw grypie.

źródło: PAP, fot. Shutterstock

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *