Rynek w Gorlicach

Gorlice – zimą na narty, latem nad jezioro

Turystyka

Gorlice – malownicze miasteczko w województwie małopolskim to doskonała baza wypadowa – zimą na narty do Małastowa, a latem nad jezioro Klimkówkę.

Gorlice leżą w Beskidzie Niskim, między rzeką Ropą a jej dopływem Sękówką. Małopolskie miasto liczy 28 tys. mieszkańców, ma powierzchnię 23,5 km2. Najwyższym szczytem gorlickim jest Musiałówka (379 m n.p.m.).

W pobliżu Gorlic znajdują się Nowy Sącz, Jasło, Krynica i Wysowa. Jeśli przyjdziemy do Gorlic i zwiedzimy wszystkie atrakcje, możemy udać się w dalsze rejony pięknego Beskidu Niskiego.

Gorlice – miasto z historią

Miasteczko było jedną z głównych aren bitewnych I wojny światowej, co zahamowało jego rozwój. W Gorlicach odbyła się wielka bitwa, która rozegrała się w maju 1912 roku. Wojskom austro-węgierskim i niemieckim udało się odeprzeć żołnierzy rosyjskich z Galicji. Często bitwa pod Gorlicami bywa nazywana „małym Verdun”, choć wówczas – w 1916 roku – sprzymierzone państwa centralne poniosły klęskę. Mimo niezwykłego sukcesu, Gorlice I wojnę światową okupiły ogromnymi zniszczeniami, które odbudowano po zakończeniu kolejnego globalnego konfliktu.

To właśnie w Gorlicach prace badawcze nad destylacją ropy prowadził Ignacy Łukasiewicz. Działo się to w połowie XIX wieku. Wynalazca odkrył uliczną lampę naftową. Łukasiewicz angażował się w wiele inicjatyw społecznych, leczył mieszkańców, gdy rozpętała się epidemia cholery. Słynnego Polaka pokochała cała społeczność gorlicka.

Co warto zobaczyć w Gorlicach

Przyjezdni do Gorlic obowiązkowo spacerują po Starym Rynku, który pochodzi z XVIII wieku. Można wypić tam kawę, zjeść lody lub obiad. Z rynku wybiega jedna z najpiękniejszych ulic w mieście – ul. 3 maja, czyli gorlicka promenada. Na Starym Rynku bez trudu dostrzeżemy zabytkowy ratusz z XVIII wieku, z którego kiedyś codziennie dobiegały dźwięki hejnału.

Miłośnicy „zielonych płuc” pójdą do Parku Miejskiego w Gorlicach, przyozdobionego ogromnymi schodami. W parku są ławeczki, place zabaw dla dzieci, a dla miłośników historii – popiersie, upamiętniające Wojciecha Biechońskiego, jednego z przywódców konfederacji barskiej, oraz rzeźba Orła Białego.

W Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach odnajdziemy oryginał kapliczki w kształcie lampy naftowej, którą wykonano na cześć odkrycia Ignacego Łukasiewicza. Gorlice to miasto, które słynie z położenia w karpackim szlaku naftowym. Łączy góry i zieleń z przemysłem naftowym.

Koneserzy historii mogą odwiedzić cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej przy ul. Władysława Łokietka. Znajdują się tam groby żołnierzy niemieckich, austriackich oraz niemieckich.

Nie samą jednak architekturą i historią żyje człowiek. W Gorlicach do dyspozycji turystów jest pływalnia „Fala” z basenem i zjeżdżalnią. Cena biletu wstępu: 8-10 złotych dorośli, dzieci do 13. roku życia 7-9 złotych. W ośrodku sportowym – oprócz basenu – można skorzystać z zajęć fitness, sauny, hydromasażu i SPA.

Odkrywcy łamigłówek znajdą coś dla siebie w Escape Roomie „Time out”, czyli pokoju zabawek. Cena dwóch godzin rozrywki to 100 złotych dla 5 osób.

Magura Ski Park

Gorlice mogą stanowić również nocleg w zimie lub latem. Gdy mroźno, idealną atrakcją rodzinną jest wyjazd na narty. W okolicach 30 kilometrów od Gorlic umiejscowiony jest stok Magura Ski Park, położony w Magurskim Parku Narodowym. Długość trasy to ok. 1400 metrów z wyciągiem krzesełkowym. Na dole stoku otwarte są bary z ciepłymi przekąskami, kawą, herbatą i alkoholem. Pod narciarskim ośrodkiem dostępny jest ogromny parking. Cena karnetów na Magura Ski Park wynoszą 50 złotych za bilet dzienny (od g. 9 do g. 13), trzygodzinna przejażdżka popołudniowa kosztuje 45 złotych, a wieczorna od godz. 19 do 21 – 30 złotych. Można również zakupić karnety punktowe lub – bardziej opłacalne, jeśli jest się w okolicach Gorlic na dłużej – dniowe.

Jezioro Klimkowskie

Ponad 20 km od Gorlic znajduje się malownicze jezioro w otoczeniu gór – Klimkówka. Jezioro Klimkowskie zasłynęło pięknymi zdjęciami, wykorzystanymi w filmie „Ogniem i mieczem”. Klimkówka zastępowała scenarzystom Dniepr, czyli rzeczywiste miejsce akcji. Wstęp nad jezioro jest bezpłatny, należy liczyć się tylko z opłatą parkingową od 5 do 10 złotych – w zależności od zagęszczenia samochodów. Jezioro Klimkowskie ma ponad 6 km długości, rozciąga się od Klimkówki aż po Uście Gorlickie. Z brzegu jezioro rozpościera się widok na zaporę w Łosiu, domki, położone w górach, oraz wzgórza. Do dyspozycji przyjezdnych są rowerki wodne i kajaki.

Zafascynowani kulturą maziarską oraz łemkowską mogą odwiedzić małe wsie w pobliżu Gorlic i Klimkówki – Łosie oraz Bielanka. Odnajdziemy tam stare cerkwie, zagrodę maziarską i grekokatolickie kapliczki.

 

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *