Gorce

Gorce latem – polskie góry dla każdego

Turystyka

Gorce to pasmo górskie w Beskidach Zachodnich, w województwie małopolskim. Jest tu wiele szlaków do pieszych wędrówek.

Gorce leżą nad kotliną Orawsko-Nowotarską. W pobliżu znajduje się Beskid Żywiecki i Sądecki. Najwyższy szczyt tych gór to Turbacz, sięgający 1310 m nad poziom  morza.

Gorce swą historyczną nazwę zawdzięczają dawnej metodzie uzyskiwania polan wśród lasów metodą żarową. Gorzeć to po staropolsku palić się, płonąć. O Gorcach pisał już słynny piętnastowieczny kronikarz Jan Długosz.

Główną atrakcją turystyczną tego pasma górskiego jest Gorczański Park Narodowy i jego bogata flora i fauna. Szczególnie cenne są rośliny górskie i alpejskie. Do tych drugich należą  kuklik górski, wiechlina alpejska, tymotka alpejska.

W gorczańskich lasach i wśród wzniesień mieszkają wydry, borsuki, gronostaje, dziki, jelenie i sarny.

Pasmo to również słynie z licznych potoków. Biją tam choćby źródła z wodami mineralnymi, z których korzysta się w Rabce-Zdroju i w Szczawie.

Ważnym elementem krajobrazu i istotną atrakcją turystyczną Gorców są polany gorczańskie. Szczególnie wiosenne dni, słoneczne lecz po deszczu,  gdy powietrze jest krystalicznie czyste, zapewniają wspaniałe widoki ośnieżonych jeszcze Tatr. Z polan gorczańskich pięknie widać też Pieniny, Beskid Wyspowy i Sądecki.

Miłośnicy krokusów mają na co czekać w marcu i kwietniu w Gorcach – choć warto pamiętać, że co roku kwiaty te kwitną o nieco innej porze, w zależności od warunków pogodowych.

Krokusy w górach
Krokusy w górach.

Zobacz też: Małopolska: Tropie, Rożnów, Gródek nad Dunajcem

Turbacz

Choć sam szczyt Turbacza znajduje się poza Gorczańskim Parkiem Narodowym, to jednak wraz z tamtejszym schroniskiem stanowi największą atrakcję regionu.

Ta góra to rozróg – jeden nielicznych w Polsce. Turbacz stanowi najwyższe wzniesienie w centrum górskiego masywu. Odchodzą od niego w siedmiu różnych kierunkach poszczególne grzbiety i pasma.

W schronisku na Turbaczu organizowane są Wigilie wraz z Pasterkami. W tamtejszych kwaterach można spędzić całe Święta Bożego Narodzenia. Trzeba jednak uważać – zdarza się, jak w 2018 roku, że po Pasterce strudzony pielgrzym w ciemną noc zgubi szlak. I świętowanie może zamienić się w dramat.

Szlaki w Gorcach

Stosunkowe łagodne wzniesienia i dobre warunki transportu sprawiają, że Gorce to góry dostępne także dla zwykłych rodzin z dziećmi i osób starszych.

Popularny jest choćby szlak z Obidowej na Stare Wierchy. Starsi i młodsi po niespełna godzinnym spacerze, momentami nieco mocniej pod górę, będą mogli odpocząć na tamtejszej polanie, rozpalić na niej ognisko, zasiąść przy stołach, kupić oscypek od dobrze znanego bywalcom starszego sprzedawcy, albo skorzystać z gościny i gastronomicznej oferty schroniska PTTK.

Wśród krótszych, ale bardziej wymagających tras warto polecić choćby turystyczno-przyrodniczo-historyczny szlak Osiedle Forendówki w Ochotnicy Górnej – Kurnytowa Koliba – wieża widokowa na Magurkach i miejsce katastrofy Liberatora na Pańskiej Przehybce.

To właśnie w bazie partyzantów na Kurnytowej Polanie w czasie II wojny światowej ukrywano dziewięciu członków załogi Liberatora.

O wiele prostsza trasa prowadzi z Łopusznej na Jankówki. To wędrówka na pół dnia: na polanę położoną na południowych stokach Gorców. Rozciągają się z niej efektowne panoramy Tatr Bielskich i Wysokich, Babiej Góry i Turbacza.

Dłuższe trasy w Gorcach

Ale Gorce to nie tylko krótsze szlaki i wędrówki.

Pasmo to ma z zachodu na wschód długość w prostej linii 33 km, szerokość 15 km i łączną powierzchnię około 550 km kwadratowych. Dlatego jest doskonałym celem nawet kilkudniowych wypadów pieszych i rowerowych.

Miłośnicy krajoznawczych wędrówek polecają turystom w Gorcach choćby dwudniową trasę wokół Doliny Kamienicy. W trakcie pieszej wycieczki zobaczymy choćby Bulandową Kapliczkę na Jaworzynie Kamieniackiej. Przejdziemy także przez gorczańskie polany, na których przed wiekami żyli i pracowali Wołosi, pasterze, którzy przybyli w Gorce aż z Bałkan.

Przez Gorce (Turbacz, Stare Wierchy) ciągnie również Główny Szlak Beskidzki – oznakowany na czerwono  najdłuższy w Polsce szlak górski, liczący sobie około 500 kilometrów.

Biegnie od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Prowadzi przez najwyższe partie Beskidów, przez Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz Bieszczady.

Szeroka baza informacyjna i krajoznawcza pozwala w Gorcach łatwo odnaleźć bogatą ofertę dla turystów: szlaki spacerowe, konne, rowerowe, ścieżki edukacyjne.

—-

Na zdjęciu głównym pasmo Lubania w Gorcach. Fot. Jerzy Opioła, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2064513

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *