Gdańsk

Gdańsk – TOP 10 miejsc wartych zobaczenia

Turystyka

Ulica Mariacka i Bazylika mariacka

Ulica Mariacka prowadzi od Bramy Mariackiej do kościoła Mariackiego. Tutaj można najlepiej zobaczyć, jak kiedyś wyglądał Gdańsk, dzięki pięknym dekoracjom rzezbiarskim i wąskim brukowanym przejściom między szeregiem domów.

Bazylika Mariacka jo największa w Europie świątynia zbudowana z cegieł i modelowy przykład sztuki gotyckiej. We wnętrzu możemy obejrzeć liczne dzieła średniowiecznych mistrzów.

Szczególnie niezwykłym zabytkiem jest trzykondygnacyjny zegar astronomiczny Jana Düringera z 1470 roku o wysokości 14 metrów. Pokaz zaczyna się codziennie o 11:55.

Gdańsk – Ratusz Głównego Miasta i fontanna Neptuna

Fontanna Neptuna z Ratuszem Głównego Miasta w tle to najbardziej znany z pocztówek obrazek Gdańska.

Gdańsk - Neptun i Dwór Artusa
Gdańsk – Neptun i Dwór Artusa

Ratusz znajdziemy u zbiegu ulic Długiej i Długiego Targu, a Fontannę Neptuna na Długim Targu, tuż obok wejścia do Dworu Artusa – najpiękniejszej gdańskiej kamienicy.

Przechadzając się w tej okolicy warto zwrócić także uwagę na termometr Fahrenheita i barometr, wzorowane na oryginale z 1752 roku. Gabriel Fahrenheit to jedna ze sławnych osób urodzonych w Gdańsku.

Stocznia Gdańska i Pomnik Stoczniowców

Stocznia Gdańska zlokalizowana jest na lewym brzegu Martwej Wisły i na Ostrowiu. Jest to szczególne miejsce, gdyż było świadkiem wielu wydarzeń, które zmieniły losy Polski. To tam narodziła się NSZZ „Solidarność”. Tam też wybuchła fala protestów, które zostały brutalnie stłumione. Wtedy to zamordowano trzech stoczniowców – ofiary wydarzeń grudnia 1970 roku. Na terenie Stoczni Gdańskiej w 1980 r. podpisano porozumienia sierpniowe – między óczesną włądzą a strakującymi robotnikami.

Wydarzenia z 1970 r. upamiętnia Pomnik Poległych Stoczniowców znajdujący się w pobliżu Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej. Z daleka widać trzy wysokie krzyże z kotwicami.

Kompleks stoczni został wpisany na listę zabytków i uznany za Pomnik Historii. Stocznię można zwiedzać. (m.in. historyczną salę BHP). Na jednym z żurawi planowane jest otwarcie punktu widokowego.

Nna terenie Stoczni znajduje się niepozorna, ale modna obecnie ulica Elektryków z klubami i kawiarniami. Miejsce to i organizowane tu imprezy przyciągają tłumy.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *