Gdańsk

Gdańsk – TOP 10 miejsc wartych zobaczenia

Turystyka

Zabytki, historia i położenie nad Morzem Batyckim sprawiają, że Gdańsk uchodzi za najpiękniejsze i najciekawsze miasto w Polsce. Przyciąga ono co roku rzesze turystów z całego świata.

Gdańsk to jedno z najstarszych polskich miast. W Gdańsku rozpoczęła się II wojna światowa. tam też powstała Solidarność. Oto, co warto zobaczyć i zwiedzić podczas wizyty w Gdańsku.

Droga Królewska (ulica Długa i Długi Targ)

Droga Królewska zaczyna się przy Złotej Bramie i prowadzi przez ul. Długą i jej przedłużenie – Długi Targ. Nazwa tego odcinka nawiązuje do uroczystych wjazdów polskich monarchów do Gdańska.

W czasach największej świetności miasta najbardziej wpływowi i bogaci mieszkańcy zamieszkiwali właśnie te okolice. To wtedy powstały piękne kamienice, z których każda ma swoją ciekawą historię.

Drogę Królewską wieńczy Brama Zielona prowadząca na Długie Pobrzeże. Nazwa bramy pochodzi od dawnego koloru kolumn usytuowanego za nią mostu.

Brama Żuraw

Żuraw jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Gdańska. To największy i najstarszy z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy. Służył on do stawiania masztów i przeładunku towarów i był także bramą miejską.

Gdańsk - Żuraw
Gdańsk – Żuraw

Warto się wspiąć na Żuraw, aby poczuć atmosferę dawnych portów. W środku znajdziemy zrekonstruowany i czynny mechanizm napędowy oraz sporo informacji na temat historii Gdańska. Do tego będziemy mogli podziwiać piękny widok na Motławę. Bilet wstępu kosztuje 8 zł, ulgowy – 5 zł.

Gdańsk – Długie Pobrzeże

Długie Pobrzeże to deptak nadwodny ciągnący się wzdłuż zachodniego brzegu Motławy. Znajdują się tam liczne kawiarnie, puby oraz restauracje, ale także charakterystyczne dla architektury Gdańska bramy wodne i statki oraz Żuraw. Statkiem można się wybrać w rejs do Gdyni lub na Westerplatte.

Podczas spaceru Długim Pobrzeżem warto wstąpić do muzeum w Ośrodku Kultury Morskiej oraz do zlokalizowanych na drugim brzegu Motławy Spichlerzy na Ołowiance, a także zobaczyć masowca o napędzie parowym – SS Sołdek – pierwszy statek zbudowany całkowicie w Polsce po II wojnie światowej.

Bilety do poszczególnych atrakcji kosztują: normalny – 8 zł, ulgowy 5 zł. Można też wykupić karnet do 3 obiektów w Gdańsku: Spichlerze, „Sołdek”, Żuraw wraz z przeprawą promem „Motława” w obie strony w cenie: normalny – 18 zł, ulgowy – 10 zł.   Aktualny cennik i godziny otwarcia można znaleźć na stronie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *