Fasolka po bretońsku to tradycyjne polskie danie. Można ją przygotować z dodatkiem kiełbasy i boczku, jak również w wersji wegetariańskiej.
Przygotowanie fasolki po bretońsku jest bardzo proste. Trzeba tylko pamiętać, aby dzień wcześniej namoczyć fasolę. Aby nie miała działania wiatropędnego, należy wodę, w której się moczy, zmienić 2-3 razy. Następnie fasolę ugotować, aż będzie miękka.
Składniki:
- sucha fasola Jaś
- cebula
- czosnek
- puszka krojonych pomidorów
- 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego
- przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie, majeranek, sól, pieprz
- opcjonalnie: kiełbasa, boczek
Przygotowanie:
Fasolę moczymy w wodzie przez noc (wodę zmieniamy 2-3 razy na świeżą). Następnego dnia gotujemy z dodatkiem liścia laurowego i ziela angielskiego, aż fasola będzie w miarę miękka. Na patelni podsmażamy cebulkę z dodatkiem czosnku (opcjonalnie podsmażamy z cebulką pokrojoną w kostkę kiełbasę i boczek). Dodajemy do fasoli. Dodajemy pomidory z puszki i koncentrat pomidorowy. Mieszamy i gotujemy. Doprawiamy solą, pieprzem i majerankiem. Gotujemy jeszcze trochę. Można zagęścić odrobiną mąki (w niedużej ilości zimnej wody rozmieszać dokładnie 2 łyżeczki mąki, wlać do potrawy, dobrze wymieszać, zagotować). Ostawiamy, aż potrwa trochę przestygnie.
Fasolkę po bretońsku najlepiej jest przygotować w przeddzień. Jest smaczniejsza, gdy postoi przez noc.