Domowy budżet 2019

Domowy budżet – jak go zaplanować?

Pieniądze

Naucz się racjonalnie rozporządzać domowymi finansami – zrób sobie plan przychodów i wydatków, a unikniesz niepotrzebnego wydawania pieniędzy lub zadłużenia.

Jak rozpisać domowy budżet?

Domowy budżet najlepiej jest zrobić w formie tabeli. W pierwszej kolumnie robimy spis wydatków i podliczamy je, w drugiej wpisujemy otrzymywany przychód oraz oszczędności, w trzeciej nasze plany i marzenia oraz określamy ich szacunkowy koszt. Następnie zestawiamy to wszystko i sprawdzamy, na co nas stać. To pierwszy krok.

Drugi krok to rozpisywanie budżetu domowego w trybie miesięcznym. Dzięki temu będzie nam łatwiej i podliczać, i planować. Miesięczne wydatki dobrze jest podzielić na stałe i jednorazowe. Na podstawie wydatków z jednego miesiąca planujemy budżet całoroczny.

Wydatki stałe

Są to: opłata za wodę, prąd, gaz, czynsz do spółdzielni, internet, telewizję, raty kredytu, ubezpieczenia, wydatek na paliwo i przejazdy komunikacją miejską, wydatki konsumpcyjne (zakupy spożywcze lub obiady, jeśli regularnie stołujemy się na mieście), wydatki kulturalne (jeśli np. co miesiąc chodzimy do kina, na koncert lub kupujemy książkę).

Wydatki jednorazowe

Są to wydatki nieregularne, np. prezenty (urodziny, święta), przegląd techniczny auta, wizyty u lekarzy, leki, wyjazd na urlop, remont mieszkania, wycieczki dla dzieci, ubrania, buty itp.

Jak zaplanować domowy budżet?

Musimy od kwoty miesięcznego przychodu odjąć wydatki stałe. Potem od tej sumy odjąć jeszcze wydatki jednorazowe. Jeśli wynik jest ujemny, to znaczy, że z czegoś trzeba zrezygnować, ponieważ sięgamy po oszczędności. Jeśli dodatni, to możemy sobie ustalić sobie jakiś cel oszczędzania, np. wycieczkę do egzotycznych krajów.

Musimy zatem obliczyć, ile pieniędzy powinniśmy odkładać co miesiąc, aby pojechać na tę wycieczkę. Wpiszmy jej koszt, podzielmy go przez 10. Suma, jaka nam wyjdzie, to kwota, jaką miesięcznie powinniśmy odkładać, by na wymarzoną wycieczkę pojechać. Jeśli jest nierealna, to zmieńmy lub zmodyfikujmy trochę cel oszczędzania.

Jak zrobić plan oszczędzania?

Jeśli Twoje zestawienie przychodu i wydatków nie pozwala Ci na zakupowe szaleństwa ani na comiesięczne odkładanie większych sum, to i tak zweryfikuj wydatki, zrób niezbędne cięcia i zaplanuj sobie w tabeli dodatkową kwotę na nieprzewidziane nieregularne koszty. Dzięki temu, gdy np. zepsuje Ci się pralka, będziesz miał pieniądze na zakup nowej i unikniesz zadłużenia.

Regularne rozpisywanie domowego budżetu ma wiele zalet. Wiemy, ile wynoszą nasze wydatki stałe, ile wydajemy okazjonalnie oraz ile możemy zaoszczędzić. Kontrola własnych finansów to też jeden z filarów dobrego samopoczucia.

Nie przegap:

Co zrobić, aby płacić mniej za prąd? – Poradnik oszczędzania

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *