Depresja

Depresja – jak rozpoznać objawy i jak sobie pomóc?

Zdrowie

Depresja to choroba duszy i ciała. Dotyka osoby młode, w sile wieku, starsze. Co wywołuje depresję i jak ją rozpoznać?

Depresja dotyka zarówno młodych, osoby w sile wieku i seniorów. U każdego pacjenta objawia się inaczej. U młodzieży pogorszeniem nastroju, histerią, niekontrolowanym wybuchem gniewu, poczuciem smutku i beznadziei. Z kolei u starszych zanikiem mięśni, ogromnym bólem i utratą pamięci. Depresja redukuje w chorych uczucie przyjemności – to, co jeszcze niedawno przynosiło radość, teraz nagle męczy. Pacjenci płaczą bez powodu, nie widzą przed sobą perspektyw. Pogarsza się samoocena, pojawiają się stany lękowe, które mogą doprowadzić do prób samobójczych. Jednym z charakterystycznych objawów są problemy ze snem. Stan depresyjny jest groźny dla zdrowia.

Przeczytaj też: Probemy ze snem – jak sobie pomóc?

Przyczyny depresji

Co sprzyja depresji? Jest wiele przyczyn, począwszy od najbardziej prozaicznych, takich jak niewłaściwa dieta, brak witamin i minerałów (witamina D, kwasy omega, białko), stres w codziennym życiu, problemy rodzinne, aż po kwestie genetyczne. Na pojawienie się depresji częsty wpływ mają tragedie rodzinne, z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Wtedy potrzebujemy wsparcia najbliższych i psychiatry. Gdy nie radzimy sobie z emocjami, powinniśmy opanować wstyd i nie tłumaczyć sobie wizyty u specjalisty w kategoriach życiowej porażki. Bagatelizowanie depresji i skojarzenie jej z czymś negatywnym („skoro pójdę do psychologa, wszyscy potraktują mnie jak chorego psychicznie”) tylko pogłębi chorobę ciała i duszy.

Depresja – choroba ludzi ambitnych

Poważne zaburzenia nastroju dotykają również żywiołowe osoby, pełne pasji, ambicji, spełniające się zawodowo. I w tym przypadku, przyczyny pojawienia się depresji są różne: wypalenie w pracy, zawód miłosny, problem, który wydaje się nie do rozwiązania. Przyjęło się powszechne przekonanie, że na depresję cierpią osoby o słabej konstrukcji psychicznej, nie radzące sobie w życiu, ale to tylko mit!

Zabrzenia snu sprzyjają depresji

Stanom depresyjnym sprzyja brak snu i zaburzenie tej czynności w nocy. Wraz z nieprzespaną nocą obniża się w dzień stopień koncentracji i tracimy uwagę, popełniamy błędy w pracy i w codziennych sprawach. Wreszcie, nie chcemy pracować, wychodzić do ludzi, zamykamy się w sobie i w domu. Z badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że depresja dwa razy częściej atakuje kobiety niż mężczyzn. Stan depresyjny może pojawić się przed miesiączką, jak też w czasie menopauzy, gdy w organizmie zachodzą poważne zmiany hormonalne.

Depresja – co robić?

Co zrobić, gdy przez dłuży okres czasu przygniata nas przygnębienie i obawiamy się, że może to być depresja? Pierwszym krokiem musi być wizyta u specjalisty – w tym przypadku psychiatry. Lekarz nas zbada, określi nasz stan psychofizyczny i poleci kolejne kroki. Psychiatra przepisze lek i zaproponuje terapię, która pomoże wyrwać się z depresji. To najskuteczniejsza metoda walki z tą chorobą – przynosi efekty w połączeniu ze wsparciem najbliższych osób. Osoby, zmagające się z depresją, powinny jak najczęściej dbać o wysiłek fizyczny i zmienić dietę na bogatą w witaminy. Pamiętajmy, że najgorsze, co możemy zrobić w kontakcie z chorym na depresję, to utwierdzać go w przekonaniu, że fatalny stan sam przeminie, a wizyta u lekarza nic nie da.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *