Energia elektryczna jest z roku na rok coraz droższa. Dlatego warto pomyśleć o rozwiązaniach, które sprawią, że będziemy płacić za nią mniej.
Rachunki za prąd są coraz wyższe. Energia elektryczna wciąż drożeje i nic nie zapowiada zmiany tego stanu rzeczy. Warto więc wprowadzić zmiany w korzystaniu z niej, aby płacić mniej. Oto kilka prostych zasad.
Światło dzienne
Postaraj się wykorzystywać jak najdłużej i jak najbardziej efektywnie naturalne światło dzienne. Jest to nie tylko zdrowe dla oczu, ale i może przynieść oszczędność w zużyciu prądu. Może warto pomyśleć o tym, aby kanapa lub stół przysunąć bliżej okna? Zmienić grube firanki na cieńsze, przepuszczające więcej światła?
Lodówka przy kaloryferze? Błąd!
Lodówka nie może stać obok źródła ciepła, np. kuchenki, piekarnika czy grzejnika, bo pobiera wtedy więcej prądu. Zwróć uwagę, aby nie wstawiać do lodówki ciepłych garnków, gdyż chłodziarka będzie musiała pobrać dodatkową energię, aby obniżyć temperaturę. Chcesz zagotować wodę na herbatę? Nalej do czajnika tylko tyle wody, ile potrzebujesz. Po co gotować więcej?
Czuwanie urządzeń
Większość nowszych urządzeń gospodarstwa domowego posiada funkcję czuwania (stand-by), czyli jest utrzymane w gotowości do pracy. Czy to telewizor, dekoder, laptop, drukarka, albo ekspres do kawy. Warto wyrobić w sobie nawyk wyłączania ich po zakończeniu pracy.
Urządzenia energooszczędne
Kupując nowe sprzęty, sprawdźmy ich klasę energetyczną. Powinniśmy wybierać te najbardziej oszczędne (A+, A++, A+++), mimo że ich cena może być wyższa. Dużą oszczędność dają też żarówki energooszczędne, a przede wszystkim żarówki typu LED.
Jaka taryfa za prąd?
Aby oszczędzić pieniądze należy przede wszystkim pomyśleć o właściwej trafie. Dostępne są dwie podstawowe taryfy:
G11: taryfa uniwersalna. Gwarantuje stałą cenę energii elektrycznej przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia. Idealna dla gospodarstw, w których prąd zasila tylko oświetlenie i sprzęty RTV czy AGD.
G12: tzw. taryfa nocna. Energia rozliczana jest w dwóch strefach czasowych. Niższą kwotę (nawet o 50 proc.) zapłacimy przez 10 godzin w ciągu doby (zazwyczaj obowiązuje ona pomiędzy 13:00-16:00 oraz 22:00-8:00). Przez pozostałą część dnia stawka za prąd jest jednak nieco droższa niż w taryfie G11. Rozwiązanie takie sprawdza się w przypadku, gdy mamy w domu urządzenia elektryczne do podgrzewania wody lub elektryczne ogrzewanie.
Opłaty na rachunku za prąd
Płacąc rachunki za energię elektryczną, płacimy za dwie usługi: za zużycie energii elektrycznej (sprzedaż) i za jej dostawę (dystrybucja). Na każdą z nich możemy podpisać umowę z innym podmiotem. Trudniej będzie nam zmienić dystrybutora, ponieważ jest on jednocześnie właścicielem sieci, łatwiej natomiast wybrać sprzedawcę.
Na stronie www.maszwybor.ure.gov.pl można porównać oferty i podjąć decyzję o najkorzystniejszym sprzedawcy energii elektrycznej.
© Wiesz24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.