Świnia (lub Dzik) w chińskiej tradycji oznacza przyjaźń, pracowitość, tolerancję i dobroć. Chiński Rok Świni rozpoczął się 5 lutego 2019 i potrwa do 24 stycznia 2020 roku.
Chińskie zwyczaje noworoczne
Chińczycy świętują nadejście nowego roku aż przez 15 dni. Do dziś pozostało najważniejszym świętem w tym kraju. Kończy się ono Świętem Latarni.
Zanim rozpocznie się świętowanie, cała rodzina robi generalne porządki, aby wygnać z domu złe duchy.
Najważniejszym dniem jest wigilia Nowego Roku, którą spędza się w gronie rodzinnym. Głównym daniem są pierożki jiaozi, ryba oraz zupa ryżowa laba, a po kolacji wręcza się sobie nawzajem prezenty. Zazwyczaj są to świeże owoce, owoce w cukrze, ciastka, cukierki lub „hongbao” – czerwona koperta wypełniona gotówką. Od kilku lat rośnie również popularność elektronicznej wersji „hongbao”, czyli przesyłania pieniędzy za pośrednictwem aplikacji mobilnych.
Następnie tradycyjnie składa się ofiarę na domowym ołtarzyku poświęconym przodkom. Rodzina spędza czas przy stole do rana, rozmawiając, grając w różne gry i popijając grzaną wódkę lub wino.
O zmroku na ulicach odbywają się widowiskowe pokazy sztucznych ogni. W Nowy Rok odbywa się wspólne świętowanie Chińczyków na ulicach miasta, gdzie w towarzystwie muzyki i hałasu petard odbywają się tańce lwów i korowody smoków. Zabawy uliczne trwają do późnych godzin nocnych.
Z okazji Nowego Roku domy i ulice przyozdobione są czerwonymi lampionami i innymi świątecznymi dekoracjami. Dominują wizerunki świni oraz – jak co roku – chiński znak „fu”, oznaczający pomyślność.
Potem Chińczycy zamykają wszystkie urzędy, zakłady i jadą odwiedzać krewnych. Władze spodziewają się, że w 40-dniowym okresie Święta Wiosny, który w tym roku trwa od 21 stycznia do 1 marca, mieszkańcy kraju odbędą łącznie 3 mld przejazdów. Masowe powroty pracujących w miastach Chińczyków w rodzinne strony określane są co roku jako największa migracja na świecie.
Chiński zodiak
Rok Świni zamyka 12-letni cykl, w którym każdy rok reprezentowany jest przez jedno z 12 zwierząt tzw. chińskiego zodiaku:
- Szczur
- Wół
- Tygrys
- Królik
- Smok
- Wąż
- Koń
- Koza/owca
- Małpa
- Kogut
- Pies
- Świnia
Jedna z legend mówi, że Nefrytowy Cesarz musiał wybrać 12 zwierząt jako strażników pałacowych i zaproponował, że zdecyduje o tym wyścig. Pierwszy w kolejności był wół, ale szczur podstępnie wspiął się po jego plecach i stanął przed nim. Tygrys i smok uważali, że to niesprawiedliwe, ale mogli ustawić się tylko za wołem.
Królik również się na to nie zgadzał i w krótkim wyścigu wyprzedził smoka, co rozgniewało psa. Ugryzł królika, za co musiał iść na koniec. Wąż, Koń, Koza, Małpa i Kogut również walczyli między sobą o pierwszeństwo. Świnia zajęła ostatnie miejsce, ponieważ po drodze ucięła sobie drzemkę.
Inna legenda mówi, że świnia to wyczekany syn bogatego urzędnika, któremu astrologowie przepowiedzieli świetlaną przyszłość. Ponieważ nie prowadził się dobrze i przepuścił cały majątek, Niebiański Cesarz uznał, że po śmierci należy mu się piekło. Ale że pisarz źle zapisał chińskie znaki, to mężczyzna zamiast do piekła, trafił do zodiaku pod postacią świni. Przepowiednia spełniła się: miał więcej szczęścia niż inni ludzie.
Urodzeni w Roku Świni
Świnią są osoby urodzone w latach: 1923, 1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995 i 2007. Powszechnie uważa się, że ten, kto urodził się w roku świni jest uczciwy i ma dobrą rękę do pieniędzy. Nie jest specjalnie ambitny i pracowity, za to dobrze wykonuje swoje obowiązki. Nie garnie się do władzy, ale jest odważny, uparcie dąży do celu i dość szybko podejmuje decyzje.
Świnie są bardzo towarzyskie. Dobrze znają się na ludziach, są altruistami, choć czasami postrzega się ich jako osoby prostolinijne i naiwne. Są zazwyczaj pozytywnie nastawione do świata i łatwo wybaczają, choć też potrafią w dobrej wierze niepotrzebnie wtrącać się w cudze życie. Lubią też zabawę i muzykę, podróże.
Powszechnie uważa się, że Rok Świni to wspaniały czas na prowadzenie interesów i bogacenie się, zakładanie nowych firm i kupowanie nieruchomości. A także – według astrologów – to świetny moment na urodzenie dziecka.
Ta moda przyszła z Azji: TikTok podbija sieć, teraz też w Polsce