Aby prowadzić blog, nie trzeba być technologicznym geniuszem. Wystarczy skorzystać z jednej z darmowych platform blogowych. Przy pisaniu trzeba przestrzegać pewnych zasad, ale warto też postawić na oryginalność.
Nazwa bloga
Jest bardzo ważna, bo to będzie nasza wizytówka. Można nazwać bloga imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem. Jest będzie to unikalna nazwa. Można też zdecydować się na nazwę określającą tematykę bloga, np. blog podróżniczy można nazwać: Dookoła świata z Jankiem Kowalskim. Innym rozwiązaniem jest stworzenie oryginalnej nazwy, która połączy dwie pierwsze koncepcje, np. JaglAnka.
Tematyka bloga
Na początku należy zastanowić się nad 2-3 dziedzinami, na których się znamy i wybrać taką, w której czujemy się najlepiej. Dobór odpowiedniej tematyki jest bardzo ważny, bo jeśli będziemy się kojarzyli ludziom z konkretnym tematem, to będą oni chętniej wchodzili na nasz blog, aby znaleźć dokładnie te treści, które ich interesują. Dzięki temu stajemy się specjalistami w danej dziedzinie.
Jak często pisać na blogu
Nie da się od razu zdobyć miliona czytelników. Jednak systematyczną pracą i cierpliwością na pewno zaskarbimy sobie spore grono. Potrzeba czasu, aby zbudować więź z użytkownikiem, która potem zaprocentuje poleceniami i zwiększeniem ilości odsłon bloga. Ważne też, aby wpisy były merytoryczne, wartościowe i wnosiły coś nowego do życia innych ludzi.
Wygląd bloga
Oprócz treści merytorycznych ważna jest też strona wizualna naszego bloga. Układ treści powinien być przejrzysty, powinny być one pogrupowane w akapity, a na początku opatrzone wstępem, czyli leadem. Czcionka powinna być prosta i schludna, podkreślamy i punktujemy tylko najważniejsze aspekty. Dobrze jest też znaleźć darmowe banki zdjęć i opatrzyć wpis zdjęciem nawiązującym do tematu.
Tematyka bloga
Jeśli chodzi o tematykę bloga, to możliwości jest naprawdę dużo. Tylko nasza wyobraźnia jest tu limitem. Do najpopularniejszych tematów należą:
-
Fitness
Jeśli sam uprawiasz regularnie sport, to jest to idealny temat do pisania na blogu. Napisz, jak zacząłeś, jak trenujesz, jakie to ma skutki dla ciebie i twojego organizmu. Podziel się radami, z których skorzystają inni.
-
Diety i zdrowy tryb życia
Temat-rzeka, obecnie bardzo popularny. Jeśli stosujesz jakąś dietę, albo interesujesz się zdrowym stylem życia i masz na ten temat swoje przemyślenia, warto podzielić się nimi na blogu.
-
Polityka
Temat z jednej strony trochę niebezpieczny ze względu na dynamikę wydarzeń i skalę sporu politycznego w Polsce, ale z drugiej strony zapewniający spore zainteresowanie. Opinie i analizy bieżących wydarzeń politycznych w Polsce są poszukiwane i chętnie czytane przez dużą część użytkowników polskiego Internetu.
-
Podróże
Nie tylko zagraniczne, mogą być to także spacery po swoim mieście, czy ciekawe miejsca, które można w nim znaleźć. Możesz na przykład opisać dziesięć najlepszych restauracji włoskich w Krakowie.
-
Kultura
Jeśli lubisz czytać, śledzisz na bieżąco przedstawienia teatralne, albo lubisz chodzić do kina, jest to znakomity temat na bloga. Wiele osób poszukuje w sieci recenzji, więc jest duża szansa, ze twój blog będzie chętnie odwiedzany.
-
Sport
Jeśli jesteś kibicem jakiejś drużyny, zapewne jesteś ekspertem na jej temat. Czemu by nie zacząć pisać o niej na blogu i dzielić się wrażeniami z jej sukcesów i porażek? I oczywiście własnych emocji.
-
Fotografia
Możesz publikować własne zdjęcia i udzielać porad, jak robić dobre zdjęcia. Temat szczególnie interesujący ze względu na popularność Instagrama i trend fotografowania wszystkiego, co się tylko da.
-
Gotowanie
Kolejny temat-rzeka. Ile osób, tyle sposobów na gotowanie. Jeśli kuchnia jest twoim ulubionym miejsce i lubisz w niej eksperymentować, to jest to idealny temat do opisywania na blogu. Ważne jest, aby teksty ilustrować ładnymi zdjęciami wykonanych potraw.
-
Parenting
Tematy związane z rodzicielstwem i planowaniem rodziny, czyli ciąża, poród, opieka nad noworodkiem, wychowywanie dziecka, problemy nastolatków, edukacja.
Jak zacząć pisać blog?
Zanim zaczniesz przygodę z blogowaniem, napisz kilka tekstów na próbę. Jeśli napisanie ich sprawi ci radość i będziesz chciał/a pisać dalej, dopiero wtedy załóż blog. Najlepiej zacznij bez inwestycji, czyli od jednej z darmowych platform blogowych.
Co daje blogowanie?
Blogowanie daje wiele przyjemności. Przede wszystkim to satysfakcja z tego, że inni czytają twoje teksty. To również budowanie relacji z innymi osobami, czytelnikami twojego bloga. Prowadząc bloga czujemy się dowartościowani, nasza opinia się liczy i stajemy się ekspertami w danym temacie. Jest to też świetny rodzaj terapii dla osób cierpiących na samotność czy depresję. Na blogu można podzielić się swoimi przemyśleniami, przeżyciami, wspomnieniami, przelać swoje emocje. Prowadzenie bloga uczy też dyscypliny i systematyczności.