biedronka azjatycka

Biedronka azjatycka. Jak pozbyć się jej z domu?

Zdrowie

Biedronka azjatycka to gatunek obcy, inwazyjny. Jesienią można znaleźć stada tych owadów we framugach okien.

W ostatnich latach coraz głośniej jest o pladze biedronki azjatyckiej w Polsce. Naukowcy uspokajają, że o pladze mówić nie można, ale faktycznie owad ten jest niechcianym gościem w naszych domach. Jest też zagrożeniem dla naszej rodzimych biedronek: siedmiokropek, dwukropek i oczatek. W Polsce jest ok. 80 gatunków biedronek, a spośród nich najbardziej znaną jest właśnie siedmiokropka. 

Biedronka azjatycka jest nazywana też arlekinem lub biedronką ninja. Różnią się od siebie wyglądem, ich skorupki mają kolory od żółtego, przez pomarańczowy, do czarnego.

Z lewej biedronka azjatycka, z prawej – polska siedmiokropka. Grafika: Lasy Państwowe

Skąd się wzięły u nas te owady? Do niedawna biedronka azjatycka była pożytecznym owadem, wykorzystywanym do zwalczania mszyc. Była hodowana w USA, potem przeniesiona do Francji, ale pod koniec XX wieku wymknęła się z hodowli. Tak trafiła do nas.

Biedronka azjatycka jest groźna dla naszych biedronek: zabiera im pokarm, wypiera z naturalnych stanowisk (ponieważ szybciej się rozmnaża), jej larwy atakują larwy naszych biedronek. Poza tym w orgnizmie biedronki azjatyckiej żyje pasożyt, który jest bezpieczny dla niej samej, ale zabija nasze rodzime gatunki.

Według naukowców, nie jest wykluczone, że w przyszłości będzie potrzebne wsparcie dla rodzimych gatunków biedronek, aby nie wyginęły. Mogłyby to być hodowle, z których byłyby one systematycznie uwalnianie do środowiska.

Biedronka azjatycka nie jest groźna dla zdrowia człowieka, ale może uszczypnąć, a po ugryzieniu może wystąpić na skórze reakcja alergiczna.

Jak zwalczać biedronkę azjatycką?

Jesienią biedronki azjatyckie gromadzą się, aby razem przetrwać zimę. W naturalnych warunkach zimują pod korą drzew, pod ziemią, w dziuplach i skrzynkach dla ptaków. Ale gromadzą się też w domach, gdzie jest cieplej. Ich skupiska można znaleźć w szparach między oknami. W słoneczne dni wygrzewają się na ścianach budynków.

By się przed nimi uchronić, warto zabezpieczyć okna siatką na owady. Eksperci zalecają usuwanie biedronek z framug. Jeśli używamy do tego odkurzacza, po skończonej pracy pamiętajmy o wyjęciu z niego worka i wyrzuceniu go do śmietnika. Jeśli tego nie zrobimy, biedronki mogą się wydostać z odkurzacza i rozprzestrzenić w mieszkaniu.

Można użyć mentolu lub kamfory – to je odstrasza. Można też stosować środki chemiczne do pryskania miejscowego oraz na elewacje budynków.

W naturze w okresie wegetacji roślin nie można zwalczać biedronek azjatyckich, ponieważ zabiegi chemiczne skierowane przeciwko nim będą śmiertelne również dla innych owadów.

Polecamy

Preparaty odstraszające komary stosuj z głową

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *