Okres jesienno-zimowy jest najlepszym momentem na odczulanie. Odczulanie jest jedyną skuteczną metodą walki z alergią wziewną.
Alergia jest chorobą przewlekłą i daje się mocno we znaki. Kichanie, katar, swędzenie oczu i skóry, bóle brzucha, biegunki, wysypki na ciele – to są objawy tej uciążliwej choroby dotykającej coraz więcej osób. Alergia jest chorobą cywilizacyjną. Przyczyniają się do niej zanieczyszczenie środowiska, coraz bardziej przetworzona żywność, duża ilość chemii w naszym otoczeniu i wiele innych powodów. Alergię można leczyć, ale nie tylko objawowo, lecz też można spróbować ją wyeliminować. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest odczulanie.
Pierwsze kroki powinniśmy skierować do lekarza alergologa, który przeprowadzi z nami wywiad (na temat objawów) i jeśli uzna za wskazane, zleci wykonanie testów alergicznych. Na ich podstawie lekarz rozpozna alergen, czyli substancję wywołującą u nas reakcję uczuleniową. Teksty mogą wykazać, że uczula nas nie tylko jeden alergen.
Co to jest alergia wziewna?
Alergia wziewna jest efektem nadmiernego pobudzenia układu odpornościowego (immunologicznego) przez określoną substancję obecną w powietrzu. Alergenami są pyłki z drzew i traw, zarodniki grzybów pleśniowych oraz roztocza kurzu domowego. Uczulenie może również powodować kontakt z sierścią i skórą zwierząt domowych.
Co daje odczulanie?
Odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa, jest najskuteczniejszą metodą leczenia alergii wziewnej. Po zakończeniu odczulania obserwuje się zmniejszenie, a nawet zupełne wyeliminowanie objawów alergii.
Sposoby odczulania
Terapię odczulającą można przeprowadzić na dwa sposoby: za pomocą zastrzyków lub tabletek przyjmowanych doustnie.
Odczulanie podskórne (klasyczne) – alergen podaje się w postaci zastrzyków, odczulanie odbywa się w gabinecie alergologicznym. Metodę tę można stosować od 5. roku życia – a im wcześniej rozpocznie się odczulanie, tym jest ono bardziej skuteczne.
Leczenie wstępne polega na wykonywaniu zastrzyków co 7-14 dni z rosnącą dawką alergenu aż do uzyskania dawki maksymalnej. Ta faza trwa 2-3 miesiące. Po niej rozpoczyna się leczenie podtrzymujące, które polega na podawaniu maksymalnej dawki alergenu co 4-6 tygodni, przez cały rok. Takie odczulanie trwa od 3 do 5 lat.
Odczulanie podjęzykowe – alergen podaje się pod język w postaci kropli lub tabletek. Metodę tę stosuje się samodzielnie w domu. Można ją zastosować u dzieci od 5. roku życia. Wymaga ona kontaktu z lekarzem – w razie silnych reakcji organizmu.
Sezon na odczulanie
Najlepszym momentem na zgłoszenie się do alergologa i rozpoczęcie terapii odczulającej jest sezon jesienno-zimowy. Przy alergii na pyłki traw i zbóż odczulanie najlepiej jest zacząć w grudniu lub styczniu, natomiast przy uczuleniu na pyłki drzew – w październiku lub listopadzie. W przypadku alergii na roztocza kurzu domowego moment rozpoczęcia i zakończenia terapii odczulającej nie ma znaczenia, ponieważ alergeny te są obecne w naszym otoczeniu cały czas.
Przeciwwskazania do terapii odczulającej
Immunoterapia alergenowa może być zalecona wyłącznie przez lekarza alergologa. Uczulenie musi zostać potwierdzone za pomocą testów skórnych, testów prowokacji alergenowej oraz oznaczenia przeciwciał IgE (ich podwyższone stężenie oznacza alergię). Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia terapii odczulającej jest zaburzony stan układu immunologicznego, który nie pozwala na prawidłową reakcję organizmu na leczenie. Sytuacja taka występuje przy chorobach nowotworowych, niedoborach immunologicznych oraz chorobach tkanki łącznej. Przeciwwskazaniem jest również ciężka astma, choroby serca i ciąża. Immunoterapii alergenowej nie powinno się rozpoczynać w okresie infekcji wirusowych lub bakteryjnych.