Boże Narodzenie

Wigilia. Jak przygotować świąteczny stół?

Gotowanie

Wigilijny wieczór to jedno z najważniejszych świąt w roku. To okazja do spotkania się z rodziną i bliskimi. Jak sprawić, by ten czas był zapamiętamy przez wszystkich jako wyjątkowy?

W dawnych czasach podczas kolacji wigilijnej obowiązywały specjalne obyczaje, które miały zapewnić urodzaj i powodzenie gospodarzowi oraz szczęście w rodzinie. Oto kilka wskazówek, jak powinien wyglądać wigilijny stół.

Nakrycie i dekoracja wigilijnego stołu

Christmas

Na wigilijnym stole powinno być 12 potraw.

Na stole pojawić się powinien koniecznie biały obrus. Biel symbolizuje czystość intencji i dobrą wolę osób zasiadających przy stole. Pod obrusem – sianko, które symbolizuje ubóstwo, które towarzyszyło Jezusowi w dniu urodzin. Na obrusie – eleganckie serwety lub bieżnik.

Dalej naczynia: talerze, kieliszki, filiżanki i sztućce – koniecznie wypolerowane i odpowiednie ułożone. Na osobnym talerzyku powinien znajdować się opłatek. Waza na barszcz, półmiski  na ryby i dzbanek na kompot z suszu powinny pasować do posiadanej zastawy stołowej. Serwetki. Tutaj można zaszaleć i kupić takie ozdobione świątecznymi motywami: gwiazdek, bombek, świętego Mikołaja czy choinki. Można je położyć bezpośrednio na talerzu, złożyć w trójkąt i położyć obok, zawinąć w nie sztućce albo zwinąć w dowolny sposób.

Na środku stołu można umieść świecę. Światło na stole to symbol stajenki rozświetlonej światłem Gwiazdy Betlejemskiej. Świeca może być otoczona świątecznym stroikiem lub wieńcem wykonanym samodzielnie z jodłowych gałązek i bombek lub innych ozdób: szyszek, gałązek jemioły, słomianych gwiazdek.

Wigilijne potrawy

Zgodnie z tradycją na wigilijnym stole powinno znaleźć się dwanaście dań. Oznacza to liczbę miesięcy w roku i liczba apostołów (uczniów Jezusa). Każdego dania trzeba spróbować – wówczas szczęście będzie nam sprzyjało przez cały rok. Kwestia menu zależy od regionu Polski i od indywidulanego podejścia domowników − każda rodzina ma swoje zwyczaje, tradycje i ulubione przepisy.

Potrway wigilijne różnią się w zalezności od regionu i domowych tradycji. Nie ma jednego kanonu potraw, które podaje się na Wigilię. Do najbardziej znanych i lubianych w Polsce potraw wigilijnych zalicza się barszcz czerwony z uszkami, zupę grzybową lub zupę rybną.

Kolejnym ważnym elementem wigilijnego jadłospisu są ryby. Ryby słodkowodne jak karp, szczupak i sandacz podaje się smażone lub w galarecie. Przygotowuje się też na różne sposoby rybę morską, czyli śledzie – w śmietanie, z cebulką, w oleju.

W wielu domach na wigilijnym stole nie może zabraknąć dań z kapusty jak na przykład kapusty z grochem, kapusty z grzybami, pierogów z kapustą i grzybami lub pasztecików z kapustą i grzybami.

Po kolacji jest czas na wigilijne ciasta i desery: struclę makową, sernik i piernik. Obowiązkowo pierniczki. Do popicia kompot ugotowany z suszonych owoców: śliwek, jabłek i gruszek. W wielu domach w Wigilię na stole pojawia się potrawa pochodząca ze wschodnich regionów Polski – kutia. Przygotowuje się ją z ugotowanego i przetartego maku, z dodatkiem ugotowanej pszenicy, miodu i bakalii. W wielu domach podaje się też łamańce z makiem.

Wigilijne obyczaje. Choinka, opłatek, dodatkowe nakrycie

Zgodnie z tradycją wigilijną kolację rozpoczyna się po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki, która przypomina Gwiazdę Betlejemską, która doprowadziła Trzech Króli do stajenki z Jezuskiem. Pierwsze świecące obiekty można zobaczyć już około godziny 16.00.

Kolejną tradycją jest odczytywanie fragmentu ewangelii Św. Łukasza, dotyczącego narodzin Jezusa i łamanie się opłatkiem połączone ze składaniem sobie życzeń. Opłatek nawiązuje do placka paschalnego i biblijnego dzielenia się chlebem. Przy stole śpiewa się kolędy. Dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa oznacza pamięć o tych, którzy zmarli lub nie mogą z nami spędzić Wigilii.

Christmas
Prezenty bożonarodzeniowe

Najpopularniejszym symbolem świąt jest niewątpliwie choinka. Tradycyjnie powinno się ją wstawić do domu i przystroić dopiero w dniu Wigilii. Chinka oznacza siłę i odporność. Lampki na choince mają sprowadzić do domu Chrystusa i odpędzić zło. Jabłka (ewentualnie czerwone bombki) zawieszone na drzewku przypominają o raju. Łańcuchy to symbol węża-kusiciela z raju.

Pod choinką umieszcza się prezenty, które – w zalezności od regionu – przynosi św. Mikołaj, Gwiazdor, Aniołek lub Dzieciątko. Tradycja obdarowywania się prezentami na Boże Narodzenie jest znana od XIII wieku i nawiązuje do darów, jakie Trzej Królowie złożyli Jezusowi podczas wizyty w Betlejem.

Znaczenie Bożego Narodzenia

Christmas
Boże Narodzenie

W tradycji chrześcijańskiej Wiglia to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to stała uroczystość liturgiczna przypadająca 25 grudnia. Boże Narodzenie jest poprzedzone jest okresem trzytygodniowego oczekiwania (dokładnie czterech niedziel), czyli adwentem.

Uroczystość Bożego Narodzenia jest w kalendarzu świąt kościelnych od IV wieku. Wieczerza wigilijna to nawiązanie do starochrześcijańskiej tradycji wspólnego spożywania posiłku.

W kościele rzymsko-katolickim Wigilię obchodzi się 24 grudnia, w kościele greckokatolickim i prawosławnym – 6 stycznia, a w kościele katolickim obrządku ormiańskiego – 5 stycznia.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *